Jak powinno się budować drogi? Które to będą kolejne etapy? O jakich sprawach nie zapominać ? Z jakich materiałów korzysta się?

Spora liczba osób zastanawia się nad tym, w który sposób jest wytwarzana droga. Jeżeli znajdujemy się na placu budowy to wtedy możemy zauważyć sporą liczbę maszyn, pracowników a całość zdaje się być jednym wielkim. Zastanawiamy się, jak to możliwe, że dokładnie w takim miejscu będzie piękna, nowa droga.

Sri Lanka

Autor: Matthias Kümpel
Źródło: http://www.flickr.com
Taki chaos to tylko pozory, gdyż w rzeczywistości widzą to tak tylko te osoby, jakie nie mają z taką tematyką za wiele wspólnego. Na placu budowy naprawdę wszystko będzie zaplanowane, każda czynność jest przemyślana, więc nie ma takiej opcji, iż coś będzie czynione “na hura”.
Dla osób, które pragną szybko się dowiedzieć, w jaki sposób takie coś wygląda można pokusić się o szybkie objaśnienie. Z początku usuwa się warstwę humusu, jeżeli jednakże mamy do czynienia ze starą drogą asfaltową, to wtedy należy skruszyć uprzednią konstrukcję drogową. Potem wyrównujemy teren i stabilizujemy grunt. Poprawnie zrobiona stabilizacja musi być pielęgnowana wodą poprzez kilka kolejnych dni, a po tych dniach nastąpi sprawdzanie jakości. Dopiero po kontroli jakości można przystępować do nakładania ścieralnej warstwy, będą to zazwyczaj masy bitumiczne, pomocne źródła asfaltobeton, lecz także może być też sam beton, a przy mniejszych, pobocznych drogach brukowa kostka.
Przyjrzyjmy się dokładnie konkretnym, wyżej wymienionym, etapom. Jeśli chodzi nam o ustabilizowanie, to proces ten polega na dokładnym zmieszaniu gruntu z substancjami stabilizującymi, najczęściej będzie to cement, wapno czy popioły. Mogą być też inne środki, jednakże muszą one mieć wpływ na zmianę struktury gruntu. Takim sposobem możemy zyskać pożądane gruntowe podłoże, które charakteryzuje się dobrą nośnością. Stabilizacja gruntu nie powiedzie się bez użycia odpowiedniego sprzętu, jak równiarki oraz walca, korpus drogi powinien też otrzymać właściwy profil. Zależnie od tego, jaka jest to droga (ciekawe porady), przed oddaniem jej do używania konieczne jest utwardzenie pobocza oraz zamontowanie oświetlenia. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do budowy dróg stosuje się inne różnorakiego gatunku produkty, również kationowe emulsje asfaltowe, dowiedz się w naszym artykule omówimy jednakże najlepiej poznany produkt, czyli bitumiczną masę.
masy bitumiczne
Jest to gorące kruszywo, jakie jest przesiewane poprzez sita oraz rozdzielane na frakcje. Gromadzi się je w specjalnych komorach, z nich potem jest dozowane wagowo do mieszalnika. Lepiszcze ocieplane będzie w kotłach do bitumu, a tam po procesie ogrzewania podawane będzie pompą do mieszalnika wytwórni.

Takie dozowanie bitumu jest wykonywanie objętościowo za pomocą przepływomierza, chociaż możemy też wagowo. Gotowa masa zbierana jest w zbiornikach, a odbiór masy gorącej odbywa się pojazdami samowyładowczymi. Szczególnie ważne, że na jakość wytworzonej bitumicznej masy wpłynie dokładność dozowania składników, a także czas ich mieszania, należy więc o takim fakcie nie zapominać.