Opakowania spożywcze, ich różnorodne formy oraz wszechstronne zastosowanie

Obecnie daje się zauważyć wiele rodzajów opakowań żywności. W zależności od tego jakie funkcje pełnią i z jakiego tworzywa są wykonane, posiadają różne formy. Przyciągają spojrzenia potencjalnych kupców, zachęcają do zakupu. Głównie jednak pełnią funkcję ochronną. Bo oprócz wyglądu opakowania ważne jest ochrona towaru. Popularne materiały wykorzystywane w produkcji opakowań to tektura, szkło i metal.

opakowanie

Opakowania z tektury to jedne z najstarszych rodzajów opakowań. Mają wiele zalet: sztywność ścianek, kształt zapewniający dokładne zagospodarowanie miejsc magazynowych a także możliwość pakowania mechanicznego. Powodem szerokiego zastosowania tektury jest też niska cena, z tego powodu, że jest tak popularna. W pakowaniu żywności od lat dwudziestych, ubiegłego stulecia dużą rolę pełnią opakowania z tworzyw sztucznych, czyli: pojemniki, reklamówki czy opakowania z folii. Takie produkty charakteryzują się niską wagą, stosunkową dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na przenikanie drobnoustrojów. Zawierają ważne informacje o towarze, o jego składzie czy pochodzeniu. Pełnią też funkcje reklamowe i promocyjne. Nie dziwi zatem fakt, że produkcja opakowań sztucznych w ciągu ostatnich lat uległa zdecydowanemu wzrostowi. Opakowania plastikowe są także tanie, toteż ich używanie może zdecydowanie wpłynąć na zredukowanie kosztów produkcji.

zapakowane produkty

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

Dalsza grupa to opakowania metalowe, które hermetycznie zamknięte dają ochronę przed światłem, wilgocią i tlenem. Jednocześnie charakteryzują się podatnością na korozję oraz możliwością przenikania do produktu spożywczego metali miedzi, cyny i ołowiu, które doprowadzają do rozkładu witamin. W związku z tym, przegrywają z opakowaniami z tworzyw sztucznych. Każdy kraj rozwijający gospodarkę skazany jest na opakowania z tworzyw sztucznych.

Masz chęć zdobyć świeże informacje na dany temat? To obejrzyj www, z pewnością da Ci ogromną ilość pozytywnych emocji i na długi czas pozostanie w Twej głowie.

Zapamiętajmy jednak, że to w jakiej ilości będą występować na naszej planecie, zależy nie tylko od polityki państwa, lecz głównie od świadomości społecznej.