Opis mało popularnych rodzajów materiałów, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

W najróżniejszych maszynach i urządzeniach stosuje się sporo surowców oraz materiałów, które nie są często stosowane w zastosowaniach domowych.

Lecz przemysł intensywnie z nich korzysta, ponieważ wymaga pewnych, niezawodnych rozwiązań. Na przykład do licznych systemów hamulcowych stosowane są bardzo wytrzymałe i trwałe taśmy tkane , które dają duży poziom niezawodności w maszynach, w których się je stosuje. Taśmy takie używa się głównie w hamulcach bębnowych, gdzie sprawa skuteczności jest jednym z najistotniejszych parametrów. Do ich produkcji stosuje się przędze najwyższej jakości, a same produkty spełniają wysokie normy jakości. Dzięki temu używać ich można nawet w takich zastosowaniach jak górnicze szyby, gdzie nie będzie miejsca na jakieś niebezpieczne rozwiązania.
deformacje

Autor: Mike Beauregard
Źródło: http://www.flickr.com
izolacja

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com

W wielu przemysłowych zastosowaniach stosowane są także różnego rodzaju płyty. Dość popularne przykładowo są płyty (zobacz: płyty z polipropylenu) gambit do uszczelnień, posiadające wysoki poziom wykonania i parametry pozwalające na pracę w cięższych warunkach. Płyty takie wykonuje się z mieszanin rozmaitych włókien, kauczuków i odpowiednich spoiw, dzięki czemu da się ich parametry dopasować do warunków pracy. Dużym zainteresowaniem wśród konstruktorów cieszą się także płyty tekstolitowe

Tekstolit uważany jest za jeden z ważniejszych materiałów konstrukcyjnych, od dawna ceniony za swoje parametry. Charakteryzuje się on między innymi możliwością pracowania pod dużymi obciążeniami, a równocześnie jest łatwy w obróbce.