Lapidarny przewodnik po nowoczesnej fabryce, gdzie produkuje się artykuły spożywcze

Gdy w mieszkaniu zjawiają się goście, to pan i pani domu raczą przybyłych czym chata bogata. To wtedy na stołach lądują mniej bądź bardziej wymyślne posiłki oraz, obligatoryjnie, kawa i herbata czarna. Tak już przyjęło się w rodzimej tradycji, że trzeba wykazać się gościnnością, kiedy do domu przychodzą sąsiedzi albo kompani. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, jak powstały towary, które stawiamy przed przybyłymi.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com

A więc zróbmy to w tej chwili.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to tutaj też znajduje się świeża wiadomość, która z pewnością będzie Ci odpowiadać.

W wielu zakładach, w których produkuje się towary spożywcze, znajdują się różnego typu maszyny, np. wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie również w innych gałęziach ojczystego oraz międzynarodowego przemysłu, ale, jak już nadmieniliśmy, skupiamy się tutaj jedynie na wspomnianym w tytule przykładzie. Tu więcej: link.

Wyparka próżniowa to ogólnie rzecz ujmując sprzęt, który służy do zagęszczania różnego typu substancji. Znajdziemy go na terenie zakładów, które zajmują się wyrobem dżemów owocowych, marmolad wysoko słodzonych, soków malinowych. Z tego wynalazku korzysta też przemysł cukrowniczy, a mleko, które stawiamy przed gośćmi również powstało przez zagęszczenie tego produktu w wyparce.

Następnym urządzeniem, który stanowi obligatoryjny element wyposażenia wielu zakładów, w których produkuje żywność są liofilizatory. W takich maszynach przeprowadzany bywa proces tzw. liofilizacji. Z grubsza rzecz biorąc polega on na zamrożeniu artykułu, a następnie jego wysuszeniu. Dla przykładu, wspomniany proces produkcyjny zastosowano podczas produkcji kawy w granulkach. Dla zainteresowanych tematem: strona www.

Pomimo tego że liofilizatory znalazły zastosowanie w zakładach farmaceutycznych, a nawet w archeologii, to zwykły obywatel proces liofilizacji będzie kojarzył właściwie tylko i wyłącznie z procesem wytwarzania jego ulubionej kawy o smaku karmelowym. A wytworzony już artykuł należy właściwie przechowywać, gdyż w przeciwnym przypadku ulegnie on skamienieniu. Przyczyna tego zjawiska jest prosta: proces liofilizacji powoduje, że konkretny produkt staje się higroskopijny, czyli bez trudu chłonie wilgoć.

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Przetwarzanie artykułów spożywczych na masową skalę jest obecnie powszechną praktyką. Pomimo tego że specjaliści od zasad właściwego trybu życia przestrzegają nas przed jedzeniem zbyt przetworzonych produktów, to niełatwo wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby takich towarów na kuchennych regałach. Najprawdopodobniej kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie jest o wiele zdrowsza niż ta granulowana, ale ten argument zupełnie nie przemawia do smakoszów kawy rozpuszczalnej.