Oprzyrządowanie początkującego stolarza

Początkujący majsterkowicz powinien skompletować przybory niezbędne do pracy w warsztacie. Jeżeli to mają być przybory do obróbki drewna, to powinniśmy skupić się na dłutach, piłach oraz szlifierkach, ale nie można zapomnieć o kilku innych narzędziach. Jednym z najważniejszych akcesoriów w pracy każdego stolarza są – co ewidentne – stoły ślusarskie.

Każdy warsztat ślusarski powinien ich mieć na stanie co najmniej 2, są bowiem podstawowym miejscem pracy na każdym etapie aktywności. Stoły ślusarskie są typem stołów warsztatowych oraz mogą być zrealizowane tak z metalu, jak i z drzewa. Charakteryzują się najczęściej solidną konstrukcją jak też pozwalają w efektywny oraz estetyczny sposób urządzić stanowiska warsztatowe jak też ślusarskie w każdym warsztacie.

Z drewna możesz wyczarować istotnie wiele bajecznych przedmiotów, zacząwszy od sprzętów, takich jak szafki, regały, stoły, biurka, aż do drewnianych figurek, fragmentów dekoracyjnych oraz akcesoriów meblowych. Do wprawy w obróbce drewna dochodzi się przez praktykę i wiedzę na temat drewna. Większy kawałek drewna, z jakiego pragniemy sprawić mniejsze elementy możemy pociąć za pomocą ręcznej piły, lecz to już przeżytek. O wiele wygodniejsze jest zastosowanie pilarki łańcuchowej spalinowej, dzięki jakiej dokładnie i prawie bez wysiłku utworzymy blogi drzewa o takiej wielkości, jaka nam się będzie wydawać właściwa.

Wieszak z narzędziami

Autor: IQRemix
Źródło: http://www.flickr.com
Aby drzewo stało się równą deseczką trzeba użyć szlifierki, a jeśli chcemy wygładzić mały detal drewnianej powierzchni starczy papier ścierny należytej grubości. Zaś laubzegi służą do nadawania kawałkom drewna pożądanego kształtu. Przydadzą się również ściski, śruby nierdzewne. Wszystko znajdziesz na stronie bufmax.pl. Bezcennym narzędziem (zobacz frez faba) do precyzyjnego cięcia drzewa jest piła tarczowa.

Jeżeli mamy ambicje nieco artystyczne, to przyda się zestaw dłut. Przeważnie komplety zawierają 6 dłut o różnym rozmiarze. Za pomocą odpowiedniego rylca i drewnianego młota można przystroić wybrany fragment ławy czy przodu szafki, lecz niezbędna jest do tego dość duża biegłość. Ornamenty ozdobne uzyskuje się także poprzez przypalanie drzewa specjalnym palnikiem. Do drobnych fragmentów używa się rydełek.