Niewielki poradnik dla żółtodziobów – jakie dzisiaj mamy techniki cięcia stali i którą z nich najlepiej wybrać?

Dla wszystkich ludzi niedo końca zorientowanych w sprawach technicznych postanowiliśmy przygotować cykl artykułów na takie właśnie tematy. Jeżeli szukasz rady dotyczącej przykładowo tego, jakich surowców użyć do budowy nowego domu albo w jaki sposób tnie się stal, wówczas nasz cykl poradników przeznaczony jest niewątpliwie właśnie dla Ciebie. W najnowszym artykule wyjaśnimy Ci, jakie teraz stosuje się techniki przecinania stali, a w dodatku odpowiemy na pytanie, czy każdy typ stali da się przeciąć w każdy sposób.

cięcie stali

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com
cięcie (stal kwasoodporna) stali w teraźniejszych czasach może odbywać się dwoma sposobami – za pomocą lasera albo przy użyciu wody. Nie da się ukryć, że każdy z tych sposobów ma swoje wady, ale również i plusy. Nie każdy z nich będzie właściwy do każdego rodzaju stali, dlatego na pewno najlepiej będzie najpierw najlepiej zorientować się, jaki sposób będzie odpowiedni do rodzaju blachy, który akurat posiadasz czy który zdecydowałeś się kupić. Dla przykładu formatki z blachy nierdzewnej są tak twarde, że nie każda metoda cięcia stali będzie dla niej odpowiednia.

Praktycznie najbardziej popularną metodą jest obecnie cięcie (zobacz więcej treści na ten temat) stali za pomocą strumienia wody. Warto jednak w takich przypadkach sprawdzić skrupulatnie, czy strumień wody poradzi sobie z danym rodzajem stali i czy cięcie stali za pośrednictwem strumienia wody z pewnością będzie opłacalne. W wypadku bowiem, kiedy masz stal trochę grubszą niż 5 – 8 milimetrów, wtedy cięcie za pomocą wody może nie zdać egzaminu. Woda sprawdza się doskonale w sytuacji kiedy masz do czynienia ze stosunkowo cienką stalą. Wtedy cięcie za pomocą strumienia wody bez wątpliwości będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli cięcie za pomocą wody nie sprawdzi się w przypadku Twojej stali, wtedy powinieneś zdecydować się na cięcie za pośrednictwem lasera lub plazmy. Wówczas musisz liczyć się z tym, że straty materiału są dość wysokie, dlatego na pewno musisz zamówić trochę większy arkusz stali niż jest potrzebny. W takich sytuacjach dobrze będzie zdać się na pomoc profesjonalisty – jeśli przedstawisz swoją sytuację w sklepie i powiesz dokładnie, czego Ci potrzeba, wówczas bez wątpienia ktoś świetnie poradzi Ci, jakich wymiarów arkusz stali musisz kupić. Autor: Producent stali nierdzewnej BTH