Jakiego rodzaju istnieją fale inne niżeli wodne oraz radiowe?

W naszym istnieniu korzystamy czasem z towarów tak wielokrotnie, iż nie zastanawiamy się jak to jest wykonane. Ta sprawa zaciekawiła nawet twórców pewnego popularnonaukowego programu, którzy nadali mu taki tytuł.

Badają w nim wszelakie rzeczy i mechanizmy, by ukazać jak one właściwie są wykonane oraz na jakiej zasadzie działają.
tektura

Autor: Filter Forge
Źródło: http://www.flickr.com
Dajmy dla przykładu typowe pudła na towary. W marketach są ich tysiące, w naszym domu na pewno dziesiątki. Co poniektóre mogą być wykonane z folii, co poniektóre z tworzywa sztucznego, inne jeszcze z tektury. Wszelki producent opakowań z tektury falistej musi troszczyć się nie wyłącznie o wygląd swojego opakowania, ale również o jego wytrzymałość. Należy wszakże mieć w pamięci, iż wszelakie produkty zapakowane przecież także w tego rodzaju pudła, muszą przebyć daleką niekiedy drogę (przekieruj do źródła). Czasami jest to droga lądowa, czasem morska, czasami także lotnicza. Dlatego także wszelki wytwórca opakowań z tektury falistej musi o tym pamiętać oraz tak zbudować pudełko, żeby wytrwało znoje takiej, wielokrotnie liczącej wiele setek kilometrów, wyjazdów.
Sama tektura (tania folia stretch) falista jest poskładana z połączenia od 2 do siedmiu warstw tak zwanych linerów, przy czym powłoka środkowa, nazywana poprzez producent opakowań z tektury falistej fluting jest falowana ( opakowania). Powoduje to duże usztywnienie struktury oraz ma ogromny wpływ na zmniejszenie umieszczonego w takim pudle produktu w wypadku uderzenia lub upadku. Pojawiają się trzy słynne rodzaje fali w tekturach 3-warstwowych.

Jest to fala B, fala C oraz fala E, czyli tzw. mikrofala. Tektura 5-warstwowa oraz składająca się z siedmiu warstw powstaje z połączenia wymienionych rodzajów fal, przykładowo fala EB , BC , AAC , BCA , ITd..