Jak kocioł centralnego ogrzewania reguluje ciepło? Zobacz, żeby dowiedzieć się, o co spytać w sklepie!

Utrzymuje się sezon grzewczy. Dla tych, którzy osobiście są odpowiedzialni za ogrzewanie domu, jest to epoka częstego zachodzenia do kotłowni. Postawiony w niej piec c.o.

zboże

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
jest naszym przymusowym towarzyszem. Uzupełnianie go jest obowiązkiem co najmniej 2 razy dziennie. Czy kiedyś zastanowiliśmy się, jak on chodzi?
węgiel

Autor: Preston Rhea
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne kotły mają możliwość kontroli ciepła, co znaczy, iż przy określonej wysokości temperatury zamykany jest dopływ wody, tak by ciepło cieczy w instalacji pokojowej nie przekroczyło wybranego progu. Do takiej regulacji wskazany jest dobry czujnik temperatury (czujniki temperatur). Ma on składniki odpowiadające na wzrost (lub obniżanie) ciepła, na przykład przez zmianę napięcia energii elektrycznej w metalu na skutek przemian jego temperatury. Takowa informacja jest następnie przekazywana do odpowiedniego sterownika, który reaguje na nią określoną czynnością.
Taki proces nie wyszedłby, gdyby nie skojarzony z czujką przetwornik temperatury (w temacie przetwornika temperatury).

Otwórz ten link karuzela extreme. Na stronie znajdziesz pożyteczne wiadomości na to zagadnienie, omówione w tekście.

Przerabia on sygnał modyfikacji temperatury – na ogół dosyć słaby – na silniejszy sygnał elektryczny czy też cyfrowy. Te ostatnie są w wyższym stopniu uodpornione na możliwe zakłócenia, dzięki czemu możemy być spokojni, iż w końcowym rozrachunku pompa zlokalizowana w piecu c.o. zapracuje prawidłowo i w odpowiednim momencie.

Notabene, to właśnie awarie czujnika lub przetwornika temperatury bywają najczęstszym generatorem wezwań majstrów od grzania. Powinno się zatem przy zakupie czy też konserwacji kotła zwrócić uwagę, czy zastosowane są w nim wartościowe fragmenty sterownika.