Jak działają zbiorniki hydroforowe, w jakich przypadkach najczęściej się je wykorzystuje

Większość osób mieszka w mieszkaniach bezpośrednio podłączonych do wodociągowej sieci i jeżeli nie ma żadnych przerw w dostawach, to nawet nie zwracają uwagi na to, że mają wodę. Jednak w pewnych okolicznościach może zajść konieczność posiadania oddzielnego źródła zasilania, często występuje to w różnego rodzaju przemysłowych zakładach.

Także przy jednorodzinnych domkach może się zdarzyć, że nie będą one miały możliwości podłączenia miejskiej sieci, najczęściej z powodów technicznych. I w takiej sytuacji konieczne będzie zagwarantowanie zaopatrzenia w wodę pitną, a zrobić to można paroma sposobami. Często używaną metodą będą głębinowe studnie z pompą do zasilania. Jeśli studnia będzie zapewniać stały poziom wody i nie wysycha na pewne okresy, to przy domku jednorodzinnym lub niewielkiej firmie zupełnie to wystarczy. Jednak czasami dostępu do studni nie będzie lub trzeba będzie zadbać o stabilność zasilania, i w takiej sytuacji bardzo dobrze będzie się sprawdzać inne rozwiązanie, czyli zbiorniki hydroforowe.

Zbiornik ciśnieniowy

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Zbiorniki te służą przede wszystkim do gromadzenia wody dla celów spożywczych albo przemysłowych, używa się ich często w rzemiośle, przemyśle, domkach jednorodzinnych i gospodarstwach rolnych. Cały układ składa się z pompy, zbiornika oraz przekaźnika ciśnieniowego. Sam zbiornik jest popularnie nazywany zbiornikiem wodno-powietrznym albo hydroforem. Woda nie będzie w nim do samego czubka, a jedynie do określonej części, a nad jej powierzchnią znajduje się poduszka powietrzna. Dzięki tej poduszce w chwili pobierania wody jej ciśnienie jest stałe, aż do osiągnięcia minimalnej wartości.

Jeśli ciśnienie spadnie zbyt mocno, to wówczas włączana jest pompa, jaka uzupełnia stan wody do koniecznego poziomu i zbiornik się napełnia. Zbiorniki (sprawdź ofertę dotyczącą zbiorniki technologiczne) oferowane są w dużej liczbie rozmiarów i pojemności, dlatego też nie powinno być problemu z wyborem odpowiedniego. Jednak jeżeli będzie potrzebne coś mniej nietypowego, to producent zbiorników powinien bez problemów zrobić urządzenie według wymaganych wymiarów ( producenta zbiorników).