Jak dbać o samochód, którym nieczęsto jeździmy? – przewodnik

Ze względu na coraz to większe zatory mieszkańcy dużych aglomeracji entuzjastyczniej podróżują do pracy komunikacją miejską albo rowerami niż autem. Nawet jeżeli czterokołowiec został przez nich już zapomniany a korzystają z niego tylko parę razy w roku, nie zwalnia to z jego regularnego serwisowania. Ci, którzy myślą, że doraźne używanie samochodu ułatwia eksploatację a także minimalizuje jej koszty, są w błędzie.

Oczywiście koszty powiązane z tankowaniem z całą pewnością będą mniejsze. Jednak nazbyt długi spoczynek auta z pewnością odbije się na podzespołach, jakie w trakcie postoju niekiedy zużywają się szybciej aniżeli przy zwyczajnej eksploatacji, tak więc serwis aut francuskich (zobacz również regeneracja tylnej belki peugeot partner) powinien być odwiedzany tak samo systematycznie.

opony samochodowe

Autor: Supermac1961
Źródło: http://www.flickr.com

Co ulega uszkodzeniu w sporadycznie używanym aucie? Przede wszystkim znacznie prędzej swoje cechy traci olej silnikowy, zwłaszcza jeśli jest mineralny. Bardziej odporne na zniszczenie będą oleje syntetyczne, które niestety nie zawsze nadają się do stosowania we wszelkich pojazdach. W sporadycznie użytkowanym samochodzie olej winien być wymieniany nagminniej niż w przypadku typowego użytkowania. Opóźnienie jego wymiany grozić może nawet zatarciem silnika. W aucie, jakim jeździ się okazjonalnie, szybszemu zużyciu ulegają także opony. Gumy stojące dłuższy okres w tej samej pozycji nie tylko o wiele wcześniej parcieją, lecz też niemiarowo się eksploatują a także tracą swą sztywność.

Może Cię również zainteresować:

Aby temu zapobiec, powinniśmy co tydzień czy 2 przesuwać pojazd o parę centymetrów. Możesz też po prostu przejechać się nim po okolicy. Czemu nie można jeździć na starych oponach? Wiekowe ogumienie może zrobić się nazbyt lepkie lub stwardnieć i przez to znacznie łatwiej ulegać kruszeniu. Z wiekiem opony (ciężarowe opony) są też coraz to bardziej podatne na odkształcenia. Żywotność sporadycznie użytkowanych opon na pewno przedłuży wyższe ciśnienie, nie powinniśmy jednak przekraczać wartości zalecanych przez producenta o 20procent.

Cotygodniowa przejażdżka tak używanym autem jest nieodzowna nie tylko z punktu widzenia ogumienia, lecz przede wszystkim po to, by pozbyć się wilgoci zgromadzonej w silniku, na fragmentach układu wydechowego, a również w innych podzespołach. Jeśli tego nie uczynimy, w aucie pojawi się korozja jednego lub kilku podzespołów, jaka może zwyczajnie go unieruchomić. Raz w tygodniu dokładnie obejrzyj pojazd. Czasami może być konieczna regeneracja belki Citroen.