Szerokie zastosowanie odlewów żeliwnych w przeróżnych dziedzinach przemysłu oraz w naszym domu lub ogrodzie

W przemyśle wykorzystywane jest wiele rodzajów materiałów. Niektóre z nich charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością na różnego typu uszkodzenia. Jednym z nich jest bardzo popularne żeliwo. Odlewnie żeliwa wytwarzają wiele przedmiotów codziennego użytku i części przemysłowych zrobionych z żeliwa. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością na różnego typu naprężenia, z tego powodu własnie z powodzeniem może być stosowany w niemal każdej dziedzinie przemysłu.

żeliwne elementy w domu

Autor: Helge V. Keitel
Źródło: http://www.flickr.com
Stal miesza się z różnymi pierwiastkami, w zależności od tego których pierwiastków użyjemy takiego rodzaju żeliwo możemy uzyskać. Żeliwo jest materiałem, który wspaniale znosi duży nacisk, dlatego produkuje się z niego przykładowo włazy czy też śruby, które mają rozmaite zastosowanie w przemyśle. Cechą charakterystyczną tworzywa tego rodzaju jest jego duży ciężar jak również bardzo dobre przewodnictwo ciepła. Nie jest on idealnie gładki, ale nie powinien mieć też zbyt głębokich porów na powierzchni bądź bruzd. Mogą one znacznie wpływać na wytrzymałość żeliwnych przedmiotów.

Oprócz wykorzystania w przemyśle można bardzo często spotkać żeliwo w naszym mieszkaniu lub ogródku. Niezwykle popularne są naczynia kuchenne zrobione z tego materiału. Dzięki temu, iż trzymają ciepło niskotemperaturowa pompa ciepła można przyrządzać w nich smaczne potrawy. Panuje opinia, że dania przyrządzane w garnkach z żeliwa lub brytfankach mają głębszy, lepszy smak. Dodatkowo naczynia żeliwne można stosować zarówno na kuchenkach indukcyjnych jak również w piekarnikach czy też kuchenkach na gaz. W ogrodzie natomiast odnajdziemy meble ogrodowe z żeliwa lub elementy dekoracyjne przykładowo świeczniki czy też różnego rodzaju ozdoby. Dzięki odporności materiału na działanie wody, można trzymać takie produkty przez cały rok w ogrodzie i nie będą pokrywały się rdzą.

żeliwo

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Żeliwo jest bardzo uniwersalnym materiałem. Dzięki swoim doskonałym parametrom odnalazł zastosowanie w przeróżnych dziedzinach przemysłu. Wybierając produkty przemysłowe czy też wyposażenie domu, warto zwrócić uwagę na przedmioty zrobione z żeliwa, szczególnie kiedy zależy nam na tym, aby były wytrzymałe.