Systemy zabezpieczające fabrykę przed pożarem są tak samo istotne, jak i moduły sterujące linią montażową albo bramą wjazdową

Pożar w fabryce zawsze wiąże się z ogromnymi stratami. Nawet jeżeli urządzenia nie spalą się całkowicie, to zostaną poważnie zniszczone. Oszacowane straty mogą jednocześnie doprowadzić do upadłości zakładu.

A ogień wywołują np. nieprawidłowo działające instalacje zasilania, nieuwaga monterów albo po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Aby chronić budynek zakładowy, a szczególnie znajdujące się tam urządzenia i elektryczne napędy sterujące, w halach produkcyjnych umieszcza się supernowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe.
alarm pożarowy

Autor: josh.liba
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/
Żeby konkretna fabryka (polecane) albo przetwórnia mogła właściwie funkcjonować, mnóstwo procesów zostało w pełni zautomatyzowanych i to zasadniczo na wszystkich etapach produkcji. Pierwszoplanowa rola przypadła w tym przypadku systemom sterowania, a ogólniej, rozwiązaniom stworzonym przez specjalistów, którzy ukończyli studia na kierunku automatyki przemysłowej. Jednakże nie trzeba tutaj zapominać o rzemieślnikach, którzy pozostają odpowiedzialni za prawidłowe zamontowanie poszczególnych elementów danej instalacji, jak również są w stanie ją naprawić, jeżeli ulegnie awarii.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe raczej nie są montowane we wnętrzach maszyn albo podzespołów sterujących. Jednak jeśli przewody zostaną uszkodzone, to, jak już nadmieniliśmy, w skrajnych przypadkach mogą wywołać pożar. Z tego powodu tak ważne jest respektowanie zasad bhp. Bezpieczeństwo pracowników powinno być priorytetem, nawet jeżeli podwładni pozostają odpowiedzialni tylko za obsługę aparatury sterującej.
Użycie modułów sterujących umożliwia szybkie wykonywanie danych czynności i w znacznym stopniu przyśpiesza produkcję. Kiedy na uwadze mamy szeroko pojętą automatykę przemysłową, to zazwyczaj myślimy jedynie o liniach produkcyjnych. Jednakże trzeba również tu uwzględnić i inne mechanizmy.
Sterowanie bram znacząco ułatwia wykonywanie obowiązków – całkowicie zautomatyzowana obsługa staje się niezwykle ważną kwestią, bo pracownicy nie muszą tracić czasu na wykonywanie prozaicznych czynności, szczególnie jeśli taką czynność trzeba powtarzać po wielokroć w czasie dnia, zobacz: na czym polega sterowanie bram. Jednakże sama elektronika powinna czasem wytrzymać rzeczywiście trudne warunki panujące w zasterowanie bram > sterowanie bramch, np. wysokie albo niskie temperatury czy wysoką wilgotność powietrza.