Systemy transportu wewnętrznego oraz wykorzystywane przenośniki

W dowolnym zakładzie, gdzie występuje proces produkcyjny, niezwykle ważną sprawą są prawidłowo funkcjonujące systemy transportu wewnętrznego. Są to wszystkie mechanizmy i urządzenia, wykorzystywane do transportu materiału w przedsiębiorstwach, magazynach albo na halach produkcyjnych.

Mądrze zaprojektowane systemy transportu wewnętrznego , dostosowane do wymogów konkretnego pomieszczenia, posiadają duży wpływ na wszystkie procesy, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie. Zapewnia on zautomatyzowanie procesów, co jest bezpośrednio związane ze spadkiem kosztów i efektywniejszą organizacją pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby transport wewnętrzny był jak najlepiej przystosowany do profilu działalności zakładu. Na rynku znajdziemy dużo firm, które gwarantują rozbudowaną obsługę w tym zakresie. Obejmuje ona projekt, produkcję, montaż oraz serwis.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Kluczową rolę w transporcie wewnętrznym spełniają przenośniki – tanio http://olejnik.pl/przenosniki-rolkowe-grawitacyjne/ -> http://www.olejnik.pl/przenosniki-elastyczne-grawitacyjne-rolkowe/ – . Są to specjprzenośniki (zerknij na przenośniki elastyczne- http://www.olejnik.pl/przenosniki-elastyczne/)ektowane urządzenia pomocnicze, które pozwalają na transportowanie produktów z poszczególnych etapów produkcyjnych. Niezwykle popularne są przenośniki taśmowe. Na specjalnym blacie ze stali montuje się taśmę. Poruszają ją rolki podporowe, zamieszczone w górnej i dolnej części konstrukcji, która zwieńczona jest rolką zwrotną i napędową. W przenośnikach łańcuchowych przenoszone produkty poruszają się na cięgnach łańcuchowych. Łańcuchy poruszają się po odpowiednim profilu ślizgowym, wykonanym jest z tworzywa sztucznego. Wykazuje się ono sporą wytrzymałością na ścieranie. Tego rodzaju przenośniki wykorzystuje się w przemieszczaniu produktów, które znajdują się w skrzyniach lub na paletach.

W oparciu o taką samą zasadę działają przenośniki typu pasmowego. W tym wypadku transport odbywa się przy użyciu cięgien paskowych, które też potrzebują odpowiedniego profilu ślizgowego. Całość umocowana jest w sztywnej i mocnej ramce. Ilość użytych cięgien paskowych jest uzależniona od rodzaju towaru, jaki transportujemy. Tak samo przenośniki typu łańcuchowego jak i paskowe doskonale łączą się z przenośnikami rolkowymi.