Sitodruk, czyli najdłużej znana obecnie technika drukowania

Poligrafia stosuje rozmaite techniki nanoszenia nadruków. Do naprawdę starych należy metoda sitodruku. Sitodruk cieszy się od momentu powstania ogromną popularnością. Nie stracił na popularności nawet obecnie, gdy mamy dostęp do innowacyjnych technologi. Skąd się bierze popularność tej metody? Sitodruk to metoda wykorzystywana od wieków.

maszyna do sitodruku

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com

Jest ciągle wyjątkowo popularna ponieważ można ją wykorzystać do zrobienia nadruków na przeróżnych materiałach.

Jeśli poszukujesz podobnych danych na prezentowany wątek, to również rzuć okiem na używane wózki widłowe pokrewne portale, które podnoszą tę tematykę.

Naprawdę często technika ta jest wykorzystywana do przygotowania nadruków na koszulkach i torbach wykonanych z rozmaitych tkanin. Maszyny do sitodruku, które są stosowane obecnie bardzo mało się różnią od maszyn użytkowanych w XIX wieku. I te XIX-wieczne oraz współczesne maszyny do sitodruku składają się głównie ze zrobionego z metalowej bądź nylonowej siatki sita – kliknij i sprawdź Różnica między nimi polega głównie na tym, że te używane w XIX stuleciu obsługiwało się ręcznie, współczesne coraz częściej są zautomatyzowane. Każda maszyna do koszulek musi mieć co najmniej kilka takich sit, zwłaszcza wówczas,gdy zamierzamy wykonać kolorowe nadruki. Maszyna wykorzystywana jest do nadruków koszulek wykonanych z bardzo różnych tkanin. Metodą sitodruku można wykonywać nadruki nie tylko na koszulkach. Bardzo często wykorzystuje się ją także do wykonywania nadruków na kubkach oraz odzieży innej niż koszulki. Warunkiem, który jest konieczny do uzyskania dobrej jakości wydruku jest perfekcyjnie gładka powierzchnia. Nie ma za to znaczenia kształt przedmiotu, na którym wydruk ma się znaleźć.

efekt sitodruku

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk jest obecnie wyjątkowo popularny. Jest on przede wszystkim naprawdę tani. Nadruki są wyjątkowo trwałe, nawet te wykonane na materiałach nie niszczą się podczas prania. Co więcej, sitodruk umożliwia wykonanie nadruków nie tylko na tkaninach, ale również na przedmiotach zrobionych z drewna, z tworzywa sztucznego oraz z papieru. Bez względu na to, na czym zostanie on wykonany jest bardzo trwały, nawet użytkowanie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie niszczy porządnie wykonanego nadruku, dlatego też maszyna do koszulek to rzecz warta zakupu – bardzo dobra strona.