Różne typy kompresorów i ich przeznaczenie.

Sprężarki powietrza są urządzeniami często przydatnymi w wielu rozmaitych zakładach. Podstawową funkcją oraz nadrzędnym zastosowaniem takiego rodzaju sprzętów jest zwiększenie gęstości powietrza. Wysokie ciśnienie może być używane do napędzania urządzeń i wszelakich mechanizmów. Przykładem zastosowania sprężarek są urządzenia napędzane ściśnionym powietrzem.

sprężarka

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Korzystamy z nich w warsztatach samochodowych, napędzając różnego typu klucze pneumatyczne. Powszechne zastosowanie technologii ściśnionego powietrza ma miejsce także w młotach pneumatycznych, wiertarkach, szlifierkach wykorzystywanych w przemyśle. Innym miejscem, w którym spotkamy się z wykorzystaniem siły sprężonego powietrza są rżonego rodzaju turbiny. Powietrze pod odpowiednim ciśnieniem uderza w łopatki (patrz też: łopatki pompy próżniowej) turbiny, w skutek czego wprawia je w ruch. Bardzo znane zastosowanie technologii sprężonego powietrza ma miejsce również w naszym życiu codziennym. Każdy z nas korzystał z kompresora na stacjach paliw. Z urządzeniami tego typu spotykamy się także w gospodarstwie domowym. Technologii tej używan się w produkcji chłodziarek, wentylatorów, odkurzaczy Na czym polega proces sprężania powietrza i innych gazów? Gaz mają niezwykle dużą ściśliwość, co oznacza, że możemy zwiększyć ilość gazu zwiększając jego ciśnienie. W ten sposób zwiększa się także również siła potencjalna do wykorzystania. W celu sprężenia gazów w głównej mierze używa się sprężarki tłokowe (). Są to najstarsze, najbardziej popularne i najprostsze sprężarki. Są to sprężarki, gdzie wyniku działania tłoków umieszczonych w cylindrach zwiększa się geśtość gazu. Proste i małe urządzenia tego typu są jednostopiowe, najczęściej jednak wykorzystuje się sprężarki dwustopniowe.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Sprężarki tego typu należą do typu sprężarek objętościowych. Najczęściej tego typu urządzenia wyposżone są w zawory, które otwierają się samoczynnie pod wpływem zmian ciśnienia, w celu smarowania ruchomych części olejem. Sprężarki powietrza () i innych gazów, zarówno sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy innego typu jak osiowe, wirowe, promieniowe mają bardzo duże zastosowanie w przemyśle i są podstawowymi elementami dużo bardziej złożonych urządzeń.