Podstawowe wiadomości na temat zastosowania zbiorników ciśnieniowych oraz zbiorników na wodę

Zbiorniki na wodę i zbiorniki ciśnieniowe mają ogrom zastosowań. Wykonywane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej lub takiej, która w środku zabezpieczona jest przed korozja. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w wielu branżach. Nierzadko jest to chłodnictwo i przemysł związany z ciepłownictwem. Magazynowane są w nich zazwyczaj ciecze, takie jak woda, ale także gazy nie posiadające palnych właściwości, glikol, amoniak, a także kondensat. Zbiorniki ciśnieniowe mogą także służyć do przechowywania substancji niebezpiecznych, a więc takich, które są trujące, żrące lub [alufinish polska] są łatwopalne (zbiorniki ciśnieniowe PPRI Żegrze). Zastosowanie tego typu zbiorników jest ściśle powiązane z tym, do czego są przeznaczone, stąd ich produkcja powinna być dostosowana do potrzeb klienta.

zbiorniki ciśnieniowe

Autor: PPRI-ŻEGRZE
Źródło: http://zbiornikicisnieniowe.pl/

Temperatura, jakiej może być poddany tego typu zbiornik, waha się od – 40 stopni, do nawet 150. A zatem istotne jest określenie parametrów, oddziałujących na zbiorniki. Zbiornik przeważnie posiada kształt cylindryczny. Firmy sprzedające tego typu urządzenia, na potrzeby konkretnego klienta oferują projekt, który po montażu powinien być zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego, jako spełniający warunki użytkowania oraz zgodności z zasadami bezpieczeństwa. Zbiornik podlega tego typu odbiorom, jeśli mowa o tym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r., wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym (Dz. U. z 2013, poz. 963 ze zm.).

Zbiorniki na wodę mogą różnić się między sobą, ze względu na zastosowanie. Występują różne ich pojemności, by zapewnić wybór i wykorzystanie najlepszych parametrów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta (profesjonalne zbiorniki na wodę).

Zbiorniki na wodę muszą być bez wyjątki wyprodukowane z tworzyw, zapewniających bezpieczeństwo magazynowanej w nich cieczy, oferując wieloletnie działanie, jak również powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością na występowanie uszkodzeń. Zbiorniki na wodę mogą służyć np. magazynowaniu zapasów wody ciepłej, ale też do jej uzupełniania, jeżeli pobór jest na wysokim poziomie. Zbiorniki wody o charakterze zasilającym, mają zastosowanie jako miejsca gromadzenia wody, wykorzystywanej, kiedy występują jej ubytki w centrali ciepła. Zbiorniki mogą również magazynować wodę zdatną do picia, sprawdzają się w sytuacji, gdy występują jej niedobory w studniach bądź ujęciach wodnych.