Jakiego rodzaju są etapy budowy domu? O jakich kwestiach musimy niezbędnie pamiętać?

Budowa domu to proces wieloetapowy, jaki wymaga dokładnego planowania każdego kroku po kolei. Jak nie będziemy poświęcać odpowiedniej ilości czasu a także uwagi na przygotowanie oraz zaplanowanie, to tak naprawdę może być znaczny wzrost kosztów budowy, a także obniżenie jakości postawienia budynku. Najkorzystniej więc poznać różnorodne etapy budowy.

Pierwszym z etapów jest zdobycie pozwolenia na budowę, bez takiego czegoś bowiem, zgodnie z prawem nie będzie w ogóle działać budowa domów. Czeka nas wiele papierkowej roboty i biegania po urzędach z różnorodnego rodzaju dokumentacją. Każdy, kto trochę był zmuszony załatwiać sprawy w polskich urzędach, wie na pewno, iż nie jest to taka łatwa sprawa. Zanim jednakowoż rozpoczniemy składanie dokumentacji trzeba zadecydować o jednej z najważniejszych kwestii, czyli o projekcie przyszłego domu.

praca stolarza

Źródło: pixabay.com

Niezależnie czy planujemy zamówić projekt od początku albo adaptować już przygotowane rozwiązania należy tego rodzaju kwestię jak najlepiej zaplanować. W dalszej kolejności trzeba uzyskać warunki podłączenia mediów a także zrobić przyłącza pod przyszły dom, czyli prąd, woda i gaz.

budowa domu

Po tych czynnościach należy zebrać różne dokumenty i pójść z nimi do urzędu, żeby postarać się o zdobycie pozwolenia na budowę.

Taka decyzja uprawomocnia się po 14 dniach, jest ważna dwa lata. Zanim rozpoczniemy prace budowlane należy jeszcze zakupić dziennik budowy, ostemplować go oraz zatrudnić wykonawców, a także nadzór budowlany, w tym jak najbardziej kierownika budowy. Po zorganizowaniu wszystkich spraw urzędowych oraz zatrudnieniu profesjonalistów można rozpocząć budowę domu, zobacz również wykonawstwo domów jednorodzinnych w stanie deweloperskim. Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy zorganizować jest właściwe przygotowanie placu budowy, także ogrodzenia (zobacz: ogrodzenia panelowe producent) oraz zabezpieczenia niebezpiecznych stref. Po takich pracach geodeta powinien, na podstawie zaleceń kierownika budowy, wytyczyć budynek w terenie zgodnie z planem zagospodarowania działki.

W innych etapach, już po wykonaniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji przychodzi czas na pierwsze mury naszego domu. Wmurowanie ścian i komina, a także wykonanie stropów i schodów żelbetowych to jeden z najbardziej istotnych etapów budowy, ma to wpływ na całą konstrukcję domu. Podobnie obowiązkowe są usługi stolarskie, które trzeba wykonać jak najlepiej.