Jak trzeba rozumieć pojęcie tuningowania? Czy jest podział w obszarze tuningu? Jak do tego podejść?

Jeżeli chodzi o tuning to nie ma zgody, co do rozumienia tego pojęcia. Dla jednych bowiem tuning to po prosu przerabianie i rasowanie aut, dla innych to przejaw mody lub stylu życia, niezależności i indywidualności.

Rację jesteśmy w stanie przyznać obu stronom, ponieważ tuning z angielskiego znaczy regulację albo strojenie. To zmodyfikowanie w seryjnych pojazdach, to sprawia, że jesteśmy w stanie uczynić z nich oryginalne egzemplarze. W ostatnim czasie właśnie tego rodzaju dziedzina motoryzacji rozwinęła się wyjątkowo dynamicznie. Właściwie to każdy pojazd się do tego nadaje, może to być np. Astra f tuning, choć to akurat inne marki aut są częściej tak zmieniane.
audi 80 b4 tuning

Autor: MV Roberts Garden
audi 80 b4 tuning

Autor: mezuni
Niby trudno wskazać jakie, ale na pewno marka Audi jest często tak zmieniana. Świetnym przykładem niech będzie np. Audi 80 b4 tuning. Tuning rzeczywiście dzieli się na dwie najważniejsze kategorie. Pierwszym jest tuning mechaniczny, kolejnym optyczny, więcej informacji chip tuning. Początkowo wiele osób uważało, iż tylko ten pierwszy typ przeróbek podchodzi pod definicję tuningowania. A to z tego powodu, że jedynie tego typu przeróbki, jakie są w stanie zwiększyć osiągi pojazdu, i to różnorodnego typu, jak prędkość maksymalna lub zmaksymalizowanie momentu obrotowego, świadczą o realnych zmianach.

Dzisiaj jednak już taki podział nie ma racji bytu, może i istnieje wśród określonych środowisk, lecz na pewno oficjalnie tuningiem również są przeróbki optyczne, czyli typowo stylistyczne. Co interesujące, w ostatnim czasie pojawiło się całkiem nowe pojęcie: profesjonalny tuning samochodów elektroniczny. Jest to związane z rozwojem technologii oraz nowych zastosowań, dzięki jakim auta mogą być w jeszcze większym stopniu bardziej wydajne.