Interesujące informacje z zakresu budownictwa – dzieje piasku i jego zastosowanie dla gospodarki.

Piasek od zawsze był stosowany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu biednych lepianek czy jako jeden z elementów spajających potężne budynki. Dziś jest stosowany głównie jako kruszywo a także, gdy jest właściwej jakości jako składnik podczas wytwarzania szkła.

Już jako kilkulatkowie uczymy się, że piasek to idealny materiał budowlany. Podczas zabawy w piaskownicy dzieci niejednokrotnie prześcigają się w budowaniu jak największych budowli (czasami zwykła piaskowa babka już nie wystarcza, by zaspokoić rozmach dziecięcej wyobraźni). Wiele z nich zauważa, że mokry piasek pozwala na większa trwałość konstrukcji i zabawa nim jest znacznie ciekawsza. Na tą właściwość piasku zwrócili uwagę również nasi przodkowie, by po pewnym czasie użyć tego kruszywa do betonu, a zatem po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

wymieszaniu piasku, wody i cementu uzyskano beton, co w znacznej mierze unowocześniło budownictwo. Co więcej, niektórzy wizjonerzy przełomu XIX i XX wieku przedstawiali pomysły wznoszenia całych budynków, łącznie z wnętrzami, z betonu.

Masz ochotę przeczytać inne interesujące posty? Zapraszamy więc na stronę twórcy. Tam oczekują na Ciebie sprawdzone treści.

W miarę rozwijania się cywilizacji sprzedaż kruszywa znacząco wzrosła, obecnie przedsiębiorstwa trudniące się obrotem tego rodzaju zasobami, a zwłaszcza kruszywa do betonu, plasują się wysoko na światowych giełdach – czytaj więcej tutaj: sjenit.com.pl. Niejeden przedsiębiorca dorobił się wielkich pieniędzy na umiejętnym obrocie piaskiem. Patrząc na ten proces z zewnątrz jest to rzeczywiście niezwykłe osiągnięcie, ponieważ ogromne przestrzenie naszej planety usiane są piaskiem.

Człowiek potrafi je zatem ujarzmić i z sukcesem eksploatować, w skutek czego sprzedaż kruszywa rośnie, rozbudowują się także nasze miasta i wsie. Co więcej piasek cieszy się nie gasnącą popularnością wśród artystów, nie tylko twórców, ale i dzisiejszych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników wypoczywających na plażach. Obecnie, w okresie wakacyjnym organizowanych jest wiele konkursów, takich jak budowa i rzeźba w piasku, są to oczywiście instalacje czasowe, niemniej jednak cieszą oko zwykłego widza. W niektórych państwach sztuka rzeźbienia na piasku może wiązać się także ze sporymi korzyściami finansowymi, czy sporą popularnością.

Ogromną sławę zdobyła kilka lat temu uczestniczka pewnego z talent show, która malowała piaskiem na szkle, przedstawiając w ten sposób historię swojego kraju. Jeśli rozpatrywać gospodarkę jako na część działalności człowieka wytwarzającej przychód, to można uznać, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i rzeźba powodują, że piasek nakręca rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Sprawdź nas.
Duże inwestycje budowlane nie obędą się współcześnie bez udziału piasku, kto ma dostęp do tego cennego, acz wydawałoby się prozaicznego kruszca ma duży wpływ na stabilność rynków. Piasek często jest lepszą inwestycją niż węgiel czy ropa.