Co to znaczy prefabrykacja rurociągów: zapoznaj się z metodami przygotowania rurociągów do zastosowań w budownictwie, etc

Rury, jako świetny ogniwo konstrukcji o tysiącach zastosowań, mają jedną małą wadę. Otóż wielu przedsiębiorstwom brakuje sprzętu, dzięki której rurociągi mogłyby zostać właściwie przystosowane do użycia. Na czym tak konkretnie polega przystosowanie rur do użycia w różnego typu przemysłach?

Rurociągi w fabryce

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko, co chcesz wiedzieć o przerabianiu rurŻeby móc skorzystać rury do wszelakich konstrukcji, trzeba wpierw właściwie je przygotować. Prefabrykacja rurociągów, bo o to tutaj chodzi, to nic innego jak obróbka zimna, cięcie mechaniczne i wyginanie, spawanie czy znakowanie rur, tak by następnie można je było zamontować w wytypowanym miejscu. Cały ciąg czynności, które w rezultacie pozwolą na łatwy montaż konstrukcji stalowych. Zastosowanie znajdują na statkach bądź w przemyśle petrochemicznym, budownictwie przemysłowym, platformach wydobywczych, itd. Czyli jak widać – mają szereg zastosowań. Przedsiębiorstwa zajmujące się prefabrykacją rurociągów gwarantują również w swojej ofercie badania techniczne, mające na celu sprawdzić wartość tworzywa, z jakiego stworzona jest rura, a także sprawdzić jej wytrzymałość. Naturalnie w trakcie zadań, zastosowane rozwiązania są tak przemyślane by nie uszkadzały rurociągów poddanych prefabrykacji.

Wybrane sposobów prefabrykacji rurociągówCiekawą metodą jest gięcie łuków w 3D. Dzięki niej mamy możliwość zamówienia wyjątkowo niestandardowych łuków. Charakteryzuje się ona wysoką precyzją w oddaniu wskazanego kształtu geometrycznego. Kolejną z procedur możliwych do użycia jest obróbka cieplna (zobacz wyżarzanie) (). Bazuje na wielkim dwu-trzonowym piecu, który działa na prąd i jest tak skonstruowany, aby zachodziła możliwość kontrolowania wsadu w nim umieszczonego. Jest to możliwe dzięki monitorowanemu ochładzaniu wsadu poprzez wymuszony obieg chłodnego powietrza czy umieszczenie go w zbiorniku wodnym. Cały proces obróbki jest dokładnie monitorowany, by mieć pewność, że zostaną uzyskane pożądane własności mechaniczne. W rozróżnieniu od potrzeb klienta, rury mogą być poddane czyszczeniu strumieniowo-ściernemu. Bieg tej czynności jest względnie prostu do zrozumienia. Produkty, które mają zostać oczyszczone, umieszcza się w specjalnych komorach. W tych komorach materiał jest poddawany działaniu wskazanego ścierniwa. Często jest sposobność gładkiej zmiany typu ścierniwa.