Rola aminokwasów w działaniu organizmu ludzkiego

Są odpowiedzialne za hormonalną gospodarkę ciała. To z nich uformowane są nasze komórki a także DNA. Mowa oczywiście o aminokwasach.
Aminokwasy konstruują białka, biorą też udział w wytwórczości m.in.

zakład

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
adrenaliny jak też płynów ustrojowych. Wspierają regenerację tkanek oraz są odpowiedzialne za rozbudowę mięśni. Biorą też udział w metabolizowaniu tłuszczów i węglowodanów. Jakaś część aminokwasów może przez ciało zostać wymieniona na cukry celem uzyskania energii w czasie długich, intensywnych wysiłków. Jest to powód, dla którego sportsmeni nierzadko je suplementują.
Aminokwasy są odpowiedzialne za procesy anaboliczne. Łącznie wyróżniamy 20 typowych aminokwasów. Aminokwasy podzielić można na endogenne oraz egzogenne. Endogenne to takie, jakie ustrój jest w stanie syntezować samodzielnie. Egzogenne z kolei to takie, które muszą zostać dostarczone razem z jedzeniem, albowiem nasz organizm nie jest w stanie ich sam wygenerować.

Jeśli prezentowany temat Cię zainteresował, kliknij koniecznie ten świetny link (https://www.asmtechnology.eu/jak-to-dziala/) – przeczytasz w tym miejscu dużo użytecznych informacji.

Trzecią grupę aminokwasów stanowią tak zwane aminokwasy względnie egzogenne. Ciało jest w stanie syntezować je z pozostałych aminokwasów egzogennych. Warto jednakże dostarczać je z pokarmu, albowiem w wypadku niewłaściwej diety, bądź chorobowych stanów ich ilość może być zbyt mała. Będą to: arginina egzogenna dla maluchów, tyrozyna produkowana z fenyloalaniny jak też histydyna egzogenna dla dzieci i kulturystów (wysoki przyrost masy mięśniowej).

Przez intensywny tryb życia, pracę, niedostatek snu i stres częstokroć bywamy przemęczeni. Dochodzi do tego nie zawsze odpowiednia dieta. Dlatego sporo osób wykorzystuje w suplementacji BCAA, wzorując się na trenerach i sportowcach.