Jakie konkretnie dziedziny obejmuje obszerny przemysł drzewny?

Przemysłem drzewnym określamy taką gałąź przemysłu drzewno-papierniczego, która wykorzystuje podczas produkcji określone rodzaje drzewa. Pośród wielu różnorodnych gałęzi przemysłu drzewnego możemy odróżniać tartacznictwo.
Zawiera ono wytwórnie materiałów podłogowych, tartaki czy nasycalnie drewna.

robot kuchenny w częściach

Autor: romana klee
Źródło: http://www.flickr.com
Do przemysłu drzewnego moglibyśmy zaliczać również przemysł wyrobów stolarskich oraz przemysł meblarski, przemysł wytwórstwa sklejek i płyt, stolarki budowlanej, jak i ten dotyczący wytwórni konstrukcji wykonanych z drewna budynków oraz elementów budowlanych takich domów. Następną dziedziną jest przemysł dotyczący wytwórstwa opakowań drewnianych i przemysł zapałczany. Poza wymienionymi wcześniej gałęziami, przemysł drzewny zawiera także różne wytwórnie urządzeń firmowych, przyborów kreślarskich, narzędzi, galanterii drzewnej czy też różnorodnych wyrobów z trzciny, wikliny lub korka.

W opisywanym tu tekście przeczytasz fascynujące treści, jednak zobacz także, co jest w najnowszym wpisie. Śmiało zwyczajnie go kliknij!

Sektor krajowy przemysłu, który zajmuje się przerobem drewna, zatrudnia ok. 330 000 osób. Stanowi to 2,5% zatrudnienia w całej polskiej gospodarce.

Należałoby dodać, że nie wliczamy tutaj pracowników zatrudnionych przy hodowaniu lasów oraz przy uzyskiwaniu drzewa. A takie osoby to dodatkowe 25 000 pracowników zatrudnionych w lasach państwowych oraz bardziej odległe następne 50 tysięcy osób pracujących w firmach, które wykonują przeróżne prace leśne. Co równie istotne, przemysł drzewny wytwarza 23% PKB kraju oraz ok. 11% tzw. wartości dodanej w przetwórstwie przemysłowym. To jest ponad 30 miliardów złotych na rok. Nie jest to wytwórca jedynie jednego produktu.

Mamy tu bowiem do czynienia z bardzo silnym przemysłem meblarskim i podobnie mocną grupę producentów płyt stworzonych z drzewa, zatem płyt wiórowych, pilśniowych i innych. Posiadamy w naszym kraju wielkie kombinaty trudniące się m.in. wytwórstwem papieru oraz celulozy.