Na skutek kryzysu spora liczba rodaków wyruszyła na emigrację

Mówi się, że Polacy są w każdym zakątku świata, to znaczy, gdzie nie pojedziemy tam słychać język polski. Czy to przebywamy na wakacjach w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, albo nawet gdzieś dalej, z łatwością jesteśmy w stanie spotkać naszego rodaka.

flaga wielkiej brytanii
Nie dziwne już w ogóle, że na Wyspach Brytyjskich czy Holandii w każdym miejscu słyszymy znajomy język. Tak, to całkowita prawda, Polacy to naród, który preferuje podróżowanie. Zdarza się, że jest to jednakże wyjazd na wakacje, a dość często również za chlebem.

Z jednej strony są więc wyjazdy na wakacje, w dawnych czasach nie wyjeżdżaliśmy bardzo daleko, bo inny był pejzaż polityczny. Najdalsze wycieczki to Bułgaria czy ówczesna Jugosławia, lecz zdarzał się również Związek Radziecki. Wszystko zależało, gdzie pracowaliśmy. W największej liczbie Polacy jeździli nad polskie morze. A kiedy otworzyły się granice i wycieczki zagraniczne zaczęły tanieć, Polacy masowo zaczęli zwiedzać cały świat, zwłaszcza północną Afrykę, która naprawdę jest w korzystnej cenie (dowiedz się więcej na temat transportu z włoch na stronie Sokolow-logistyka.pl).

Spacerujący ludzie

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Z drugiej strony mamy rodaków, którzy masowo wyjeżdżają za granicę, ażeby znaleźć pracę, rozpocząć życie na nowo w innym państwie lub Traple – prawo farmaceutyczne takich, jacy wietrzą szansę na lepsze życie. Nie wiadomo, ilu by Polaków wyjechało, gdyby w Polsce było lepiej, ale liczba wyjeżdżających, jaką aktualnie możemy zaobserwować jest naprawdę znacząca. Największa ilość Polaków jest na Wyspach Brytyjskich, Holandii i Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym sporo było też Polaków we Włoszech oraz w Hiszpanii, ale ciągle tam możemy spotkać dużą ich grupę. Z tego także względu rozwijają się przejazdy międzynarodowe, najbardziej zyskują linie lotnicze, ale także tradycyjni przewoźnicy. Dosyć popularny jest transport do Holandii oraz Niemiec, lecz także transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę na całe życie, więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą też polskie gazety, sklepy, biura. Polacy jako coraz większa mniejszość na Wyspach Brytyjskich jest w stanie sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma się co dziwić. Ci co dawno temu wyjechali do Stanów Zjednoczonych potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i inne placówki, które pomagają rodakom w ciężkich sprawach. Polacy dzięki swojej znacznej emigracyjnej tradycji radzą sobie w każdych warunkach i w każdym państwie, jednak smutnym jest, że nasze pastwo, jakby pewne, że tak właśnie będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych ludzi, którzy są właściwie przyszłością Polski (sporo więcej odnajdziesz pod tym adresem).