Wydatny pojemnik na tzw. deszczówkę może być znakomitym połączeniem proekologicznej tendencji i po prostu ekonomii. Deszczówkę można wykorzystać do podlewania ogrodowych roślin, dzięki czemu moglibyśmy oszczędzić na rachunkach za wodę z typowej publicznej instalacji.
Jeśli chodzi o naziemne Zbiorniki, gromadzenie wody może się odbywać bezpośrednio z rur spustowych.
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli z kolei chodzi o praktyczny zbieracz wody, to bardzo znaczną popularnością mogłyby cieszyć się ręczne zbieracze klapowe. Otwieranie klapy sprawia, że woda wypływa z rury bezpośrednio do pojemnika. Z kolei zamknięcie sprawia, że tego typu woda płynie dalej i omija wlot zbiornika. Niezwykle dużym walorem takiego rozwiązania jest atrakcyjna cena. Klapowy zbieracz wody można kupić za maksymalnie 70 złotych. Niestety tego typu pojemnik płuczka piasku wymaga ręcznej obsługi. Klapa musi być otwierana przed deszczem i zamykana po zakończeniu takich opadów.
Źródło: Robert Bosch Sp. z o.o.
Kolejnym minusem może być także brak jakichkolwiek filtrów, które mogą zapobiegać wpływaniu różnorodnych nieczystości do komory zbiornika. Beczka lub podziemny zbiornik, które umożliwiają gromadzenie wody, mogą być zaopatrzone w specjalny zbieracz wykorzystujący tzw. wirowy ruch wody, który występuje na ścianach rury spustowej. Ich mocną stroną jest natomiast bezobsługowa praca oraz możliwość zamontowania filtrów, które ulepszają jakość wody. Rekomenduje się ponadto, aby zbieracze posiadały specjalny zawór pływakowy. Jego zadaniem jest zapięcie klapy po wypełnieniu pojemnika. Jest to niezwykle istotne, kiedy pojemnik jest przykładowo w piwnicy albo pod powierzchnią ziemi.
Jeśli zastanawiasz się, jaki pojemnik wybrać, to wszystko zależy od naszego popytu na deszczówkę, naszych oczekiwań oraz rozmiaru naszej działki. Mała beczka na pewno będzie wystarczająca do podlewania niewielkich trawników czy też klombów.