W jaki sposób funkcjonują wyłączniki silnikowe i dlaczego ich funkcjonowanie jest tak istotne?

Wyłączniki silnikowe to łączniki do zabezpieczania, łączenia, co więcej rozdzielania obwodów prądowych obciążeniem. Są one bardzo niezbędne, ponieważ zabezpieczają silniki przed awarią w następstwie wadliwego rozruchu, przeciążenia awarii czy braku konkretnej fazy w sieciach trójfazowych. Jak są wyposażone i co mogą działać?

Są wyposażone w termiczny wyzwalacz do do zapewnienia ochrony uzwojenia silnika, czyli potocznie nazywane zabezpieczenie przeciążeniowe i wyzwalacz elektromagnetyczny, nazywane tak zabezpieczenie (nakładanie foli na auto wrocław) zwarciowe. Samoczynne wyłączniki silnikowe z bimetalowymi wyzwalaczami zwłocznymi, jakie uzależnione są od energii i stanowią bardzo wiarygodne techniczne rozwiązanie ochrony silników. Elementy wyzwalające są nadzwyczajnie czułe i działają na zaniknięcie fazy, są równocześnie złożone temperaturowo.

Silniki i przewody doprowadzające są zupełnie chronione przy pomocy elementów wyzwalających zwarciowych ustawionych na niezmienne wartości. Zagwarantowany jest też rozruch silników w każdym rodzaju pracy.

Wrażliwe na zanik fazy są bardzo dobre do zabezpieczenia silników. Aby zabezpieczyć silnik przełączniki silnika powinno się ustawić na prąd znamionowy silnika. Niezwykle ważną sprawą przy doborze wyłączników silnika jest sprawdzenie wrażliwości na zanikanie fazy i prąd zwarciowy, po którym aparat jest w dalszym ciągu sprawny. Stosowanie wyłączników silnikowych to jednakowoż odmienne atuty. Dzięki temu można chronić nie tylko silnik, ale także stycznik przedstawiony na . Dzięki znacznej wytrzymałości na zwarcia nie musimy jeszcze bardziej zabezpieczać poszczególnych torów napędowych. Dlatego też musimy nie zapominać o pozostawianiu wyłączników silnikowych przed zetknięciem.

W systemach, gdzie używana jest praca wielosilnikowa falownika zalecane jest użycie wyłączników silnikowych do zabezpieczania konkretnych silników. Jesteśmy w stanie w tego typu sytuacji wykorzystać styki dodatkowe, które informują system sterowniczy o wyzwoleniu zabezpieczenia, a co za tym idzie właściwą reakcję na pojawianie się błędu. Wiele firm ma w swojej ofercie napędy (przykład), jakie są wyposażone w wyłącznik silnikowy połączony ze stycznikiem. Tego typu więc element zwany jest rozrusznikiem silnika. To wszystko powoduje, że taki system lepiej funkcjonuje i jest bardziej zabezpieczony.