Sprawdź czym palić w kominku?

Kominek to marzenie wielu osób. Kojarzy się z przyjemnymi chwilami, gdy na zewnątrz mroźno, my możemy ogrzewać się w jego płomieniach. Ta pierwotna potrzeba siedzenia wokół kominka to nic dziwnego, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak naprawdę tego opisać, to tak metafizyczne wręcz uczucie, do którego chce się powracać, kiedy tylko jest taka sposobność. Jednakże kominek to również wiele obowiązków, a najważniejszy z nich to kwestia, czym w nim palić.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Co prawda, większość kominków jest przeznaczona do spalania drewna kominkowego,lecz mamy również inne rozwiązania. Oczywiście, nie bierzemy tutaj pod uwagę kominków gazowych, elektrycznych lub biokominków, raczej z oczywistych powodów. Co wobec tego możemy wybrać?

Zacznijmy od drewna, jest ono najczęściej stosowane. Jego główne plusy to dostępność i naprawdę przystępna cena. Dodatkowo, ma też pozytywny wpływ na środowisko, gdyż w czasie jego spalania wydziela mniej szkodliwych związków niż na przykład takie materiały, jak olej opalowy czy węgiel kamienny. Popiół to tylko trzy procent masy drewna, nie ma też kłopotów z utylizacją. Jednakże, trzeba mieć na uwadze, że są różne rodzaje drewna, jedne trochę gorsze, drugie trochę lepsze. Najbardziej istotne czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność oraz gatunek.

Drugim ze sposobów jest brykiet drzewny. Jest to produkt całkowicie ekologiczny, pochodzi z trocin tarczanych sprasowanych, które nie zawierają substancji spalających. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury z trocin wydobywa się lignina, ona to po zmniejszeniu temperatury zastyga spajając surowiec w formie brykietów. Brykiety mają także pozostałe

kominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

plus. Spokojnie przeznaczyć można je do dokładnego dozowania, są przy tym bezpieczne, pozwalają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury.

Ostatnie warte polecenia to pellety (pelety). Ich forma to cylindryczny granulat, który odznacza się średnicą poniżej 25 mm. Składają się z wiórek, trocin, ścinki i kory. Prasuje się je pod właściwym ciśnieniem, wytłacza do określonej średnicy a potem się je suszy. Nie są wzbogacone żadnymi dodatkowymi substancjami spalającymi. Substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Spalanie także przebiega dobrze, nie uwalniają się żadne substancje toksyczne. Powstałe niewielkie ilości popiołu są idealnie jako nawóz.

Jak widać każdy z tych rodzajów ma swoje plusy i minusy, jednak każdy z nich jest godny polecenia.

Kliknij ten odsyłacz i zdobądź pomocne szczegóły (http://www.jednosc.pl/index.php?op=str,2,0,0&j=EN) odnośnie opisywanej tutaj kwestii. Bez cienia wątpliwości faktycznie uznasz je za przydatne!

Trudno wskazać na jeden rodzaj, bo każdy musi dobrać jak najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. Każdy bowiem ma inne wymagania i priorytety. Zobacz więcej na zielonekominkowe.pl/.