Niezbędnik wszelkiego profesjonalnego stolarza, czyli co powinno odnaleźć się w warsztacie stolarskim

Cieśla to rzemieślnik, jaki zajmuje się realizowaniem mebli drewnianych, i także ich konserwacją, montowaniem albo malowaniem. Robota stolarza wymaga odpowiednich zdolności zawodowych, między innymi sporych umiejętności manualnych, oraz także umiejętności wykonywania i odczytywania rysunków technicznych. Stolarz musi również cechować się pewnymi znaczącymi zaletami, takimi jak staranność, odpowiedzialność oraz cierpliwość.

W swojej pracy stolarz wykorzystuje rozliczne narzędzia. Niezbędnikiem każdego stolarza niewątpliwie jest stół ślusarski, na jakim zdoła on robić swoją pracę. Stoły ślusarskie z reguły charakteryzują się ogromną wytrzymałością, odpornością oraz solidnością, dzięki nim można bez trudu uporządkować miejsce pracy. Mało tego w pracy stolarza niezbędne są także kątowniki, poziomice oraz miarki. W swojej pracy cieśla korzysta też z takich narzędzi i urządzeń, jak na przykład wkrętarki.

zestaw wiertarko-wkrętarki

Autor: Russ_Whaley
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki wkrętarkom stolarz może bez kłopotu wkręcić każdą śrubę, właściwy okaże się też zestaw śrubokrętów i wkrętów o rozmaitych końcówkach (płaskich, krzyżakowych itp.). Stolarz nierzadko w swojej pracy korzysta też z dłuta stolarskiego, oczywiście konieczne jest skrupulatne operowanie takim narzędziem. Do typowych narzędzi stolarskich, jakie bezsprzecznie muszą odnaleźć się w każdym warsztacie, należy też wiertarka, kombinerki oraz gwoździe i śruby i podkładki nierdzewne nierdzewne. Mimo tego, że śruby są raczej nieduże, wcale nie oznacza to, że mają również nieduże znaczenie. Wręcz przeciwnie te tycie fragmenty odgrywają bardzo ważną funkcję w pracy cieśli, gdyż są użytkowane do montowania i składania wielu fragmentów drewnianych.

Śruby nierdzewne osiągalne są w dzisiejszych czasach w wielu typach i modelach – przeczytaj o śrubach nierdzewnych. W swej pracy stolarz stosuje między innymi śruby oczkowe, śruby z łbem młoteczkowym, oraz także śruby motylowe. Ponadto przydatne naturalnie okażą się także śruby radełkowane oraz śruby dwustronne. Oczywiście to ledwie kilka modeli śrub, jakie stolarz na co dzień użytkuje w swojej pracy. Bezspornie każdy rzemieślnik posiada ich w swoim warsztacie naprawdę wiele.