Metody zabezpieczenia na wypadek braku energii elektrycznej, podstawowe informacje o agregatach prądotwórczych.

Współczesny świat opiera się na elektrycznej energii, stała się ona ona tak powszechna, że dostrzega się jej istnienie, jeżeli nagle jej zacznie brakować. Takie sytuacje zdarzają się na szczęście rzadko, ale jednak się przytrafiają. Wichury mogą zniszczyć linie zasilające lub zwyczajnie któreś z urządzeń w nich zostanie zepsute i nagle w mieszkaniach, instytucjach i firmach powstaje ogromny problem.

O ile przeciętna rodzina pół dnia bez prądu bez większego problemu przeżyje, co najwyżej nie będzie jak zagotować herbaty albo nie da się oglądnąć kolejnego serialu, to są miejsca, w których zasilania naprawdę nie może braknąć. W pewnych przypadkach, jak będzie to na przykład miało miejsce przy szpitalach, stawką będzie życie chorych ludzi, w innych niekiedy ogromne zyski, które można utracić w przypadku przestoju. Z tego też powodu chcąc zagwarantować w instytucji albo firmie zabezpieczenie na taką okoliczność, stosuje się odpowiedniej mocy agregaty prądotwórcze.

Powiązany artykuł –

Agregat prądotwórczy Honda

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Agregaty zaczynają mieć bardzo wszechstronne wykorzystanie. Przede wszystkim używa się ich do zabezpieczenia zasilania w istotnych miejscach, wtedy w przypadku pojawienia się braku zasilania są one załączane i dostarczają prądu. Oczywiście przeważnie ich wydajność nie wystarczy na pokrycie całego zapotrzebowania, ale do w miarę bezpiecznego przetrzymania czasu potrzebnego do naprawienia sieci energetycznej w zupełności wystarczą. Coraz powszechniejsze staje się również ich użycie w przemyśle i rozrywce. Sprawdzają się na przykład w zasilaniu maszyn i urządzeń w lokalizacjach, do jakich nie jest możliwe dociągnięcie sieci elektrycznej – więcej…. Zazwyczaj używa się je podczas organizowania większych imprez masowych, w takim przypadku również pełnią rolę zabezpieczającą w przypadku awarii zasilania z sieci. Coraz większe użycie takich agregatów sprawiło, że pojawiać się zaczęła również oferta ich pożyczania. Praktycznie każda wypożyczalnia agregatów prądotwórczych ma w swojej propozycji spory wybór ich modeli, od malutkich wystarczających do zasilania silnika pompy (zobacz więcej pompy becker) do bardzo dużych, pozwalających na zasilenie dużej imprezy.