Rodzaje kruszyw do wykonywania szos

W budownictwie drogowym wykorzystuje się szereg surowców pochodzenia naturalnego i przetworzonych z odpadów poprodukcyjnych i wydobywczych.
Głównie są to kruszywa a także masy ziemne realizujące wymagania a także standardy budowlane, wchodzące w skład substancji stosowanych do budowy szos lub autostrad.

kopalnia
Kruszywo drogowe jest surowcem miałkim pochodzenia organicznego bądź mineralnego, uniwersalnie stosowane m.in. do budowy dróg (kopalnia). Ze względu na sposób jego pozyskiwania wyróżniamy kruszywa naturalne a także sztuczne. Naturalne kruszywa to kruszywa pochodzenia mineralnego, rozkruszone w skutku erozji czy pozyskane przez maszynowe rozdrobnienie litych kamieni.

Trudni się tym najczęściej kopalnia kruszywa (zobacz informacje). Mogą zostać uszlachetniane w procesie ich przesiewania oraz płukania.

Chcielibyśmy przekazać Ci kolejny artykuł na zbliżony temat. Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu. Wejdź w link – w nim oczekuje na Ciebie ciekawe zagadnienie (https://lawola.pl/mieszkania-warszawa/).

Pozyskuje się je z dna rzeczek, jezior i kopalni piasku a także żwiru. Kruszywa naturalne dzielą się na żwirowe oraz łamane poprzez mechaniczne rozdrabnianie skał, np. grys jak też tłuczeń. Żwir jest to osadowa skała okruchowa występująca w luźnej postaci, o wielkości od 2 mm do kilku centymetrów. Zazwyczaj stosowany bywa jako komponent betonów towarowych stosowanych na nawierzchnie dróg, a również jako surowiec do podbudowy drogi. Grys, jako kruszywo maszynowo rozdrabniane, stosowany jest na powłoki wiążące, ścieralne.

Tłuczeń natomiast wykorzystywany jest do produkcji powierzchni drogowych a także betonów. Jego ziarenka są chropawe, przypominające układem kostki bądź piramidy.