Kiedy opona zagraża twojemu bezpieczeństwu

Dzisiaj posiadanie dwóch kompletów opon (a coraz to częściej dwu zestawów kół) jest coraz popularniejsze. I świadomość nasza jest w tym względzie większa, a i fabrykanci opon zmodyfikowali swe produkty pod takim kątem. Nie będziemy w tym artykule pisać o wymianie opon z letnich na zimowe, czy odwrotnie, a o przypadkach, gdy należy lub warto rozważyć wymianę ogumienia na nowe opony. Te przypadki to między innymi przebicie opony. Częstą tego przyczyną jest gwóźdź w oponie.

opony samochodowe

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne opony są bardzo solidne. Przypomnij sobie kiedy ostatnio zmieniałeś koła? Dawno bądź wcale, prawda? To dlatego gros fabrykantów zamienia w nowiutkich samochodach koło zapasowe (manetki do skutera) na zestaw do reperacji. Jeśli jednak przekłujesz oponę nie ominie cię jej naprawa bądź wymiana. Można to zrobić w specjalnym serwisie wymiany opon. (opony ciężarowe) Zawodowiec oceni, czy opona kwalifikuje się do reperacji bądź wymiany. Przy potrzebnej wymianie sugerowana jest dla komfortu jak też bezpieczeństwa jazdy zamiana dwóch opon na tej samej osi.

Kolejnym takowym przypadkiem jest zużycie bieżnika. Sprawdzenie stopnia zużycia bieżnika opon jest standardowym działaniem przy okresowych przeglądach auta w serwisie.

Innym takim przypadkiem są opony ze zmianami starzeniowymi. Guma opon z przyczyn upływu czasu ulega zmianom zmęczeniowym. Zmiany powyższe mogą przejawiać się pęknięciami czy odkształceniami na obrzeżnych obszarach ogumienia. Znaczne zmiany zmęczeniowe mogą nadwątlać przyczepność opon. Fabrykanci opon polecają, żeby po czterech latach użytkowania poddawać je kontroli serwisowej co najmniej raz do roku. Wedle producentów, opony używane przez minimum 8 lat po dacie wyprodukowania powinny być bezwzględnie wymienione na nowe opony, nawet kiedy prezentują się dobrze. Poleca się ich wymianę na nowe opony max po ośmiu latach eksploatacji wychodząc z słusznego założenia, że gumy w sposób bezpośredni wpływają na bezpieczeństwo nasze i osób z nami podróżujących, a też pozostałych użytkowników dróg. Autor:

opony Pirelli

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy że wszystkie koła pojazdu winny zostać zaopatrzone w ogumienie tego samego typu. Tylko wtedy można liczyć na najlepsze osiągi. Niezwykle jest istotnym, żeby dopasować najbardziej odpowiednie opony do swojego samochodu. Dobrze jest skorzystać z rad fachowców.