Blacha do zadań specjalnych

Blachy wykorzystywane w przemyśle budowlanym i wydobywczym powinny odznaczać się zawsze wysoką wytrzymałością na ścieranie. Elementy tego rodzaju są w większości przypadków wykonane z określonego stopu stali, poddanego specjalnym procesom. Jest to jednak tak kosztowny element, że żadna firma wyrabiająca takie produkty nie jest skłonna dzielić się szczegółami swojego produktu. Na rynku można więc spotkać kilka firm wytwarzaniem tego typu produktów, każdy odznaczający się innym poziomem ścieralności oraz wytrzymałości na zmianę kształtu.

Zastosowanie tego rodzaju blach

lemiesze.biz

Źródło: sxc.hu

Blachy trudnościeralne stosowane są przede wszystkim przy wytwarzaniu maszyn dla przemysłu, najczęściej w miejscach, w których występuje wysoki stopień tarcia. Są to więc głównie łyżki w koparkach pracujących przy wydobywaniu, wywrotki na wykopany przez nie urobek. Z bardziej wytrzymałych niż normalnie tworzyw wykonuje się także wymienne elementy betoniarek, kontenery do przechowywania złomu czy lemiesze wykorzystywane w maszynach rolniczych. Mimo swojej wytrzymałości, części produkowane z takiej blachy również trzeba regularnie zastępować nowymi. Zakup takich części jest jednak dużo rozsądniejszym pomysłem, niż wykorzystywanie tanich, o krótszej żywotności części ścieralnych. Z takich materiałów bardzo rzadko produkowane są kompletne urządzenia, jest to bowiem drogi proces, a produkowanie tego typu maszyn rzadko jest konieczne. Wyjątkiem są tutaj tylko dźwigi (zamów pomiary elektryczne suwnic na stronie grupapartner.pl/) budowlane.

Liderzy w branży

Niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o jakość oferowanych elementów jest firma produkująca blachy hardox. Większa część klientów uznaje ten właśnie wyrób za najlepszy jakościowo i najdłużej żywotny. Wyrób ten zyskał także zaufanie wielu producentów urządzeń używanych w górnictwie, którzy to wyposażają swoje najlepsze towary w części produkowane właśnie z tego konkretnego stopu. Od niedługiego czasu, produkty produkowane z tego tworzywa występują również w Polsce. Lokalny kontrahent producenta może wyprodukować właściwie każdy element według potrzeb klienta. W handlu detalicznym są również dostępne arkusze tejże blachy, które mogą zostać wykorzystane do samodzielnego stworzenia pożądanej części zamiennej.