Celem stosowania tego typu urządzenia jak przesiewacz, jest rozdzielenie mieszanek tłucznia rozdrabnianego albo wydobywanego na kolejne frakcje, które są produktem końcowym każdego zakładu, który zajmuje się obrabianiem materiałów sypkich.
W tego typu zakładzie sortowanie ma 3 różne role, którym powinno odpowiadać wykonanie tzw. kruszarek. Chodzi tu o pierwotne segregowanie, które posiada za zadanie pozbawienie materiału gliny, segregowanie wtórne operacyjne oraz sortowanie ostateczne. W ramach procesu segregowania przy jednoczesnym usuwaniu gliny przed początkowym etapem, kruszenia oddzielone są od skały (z której wytwarzany zostanie żwir) ilaste i gliniaste brudy. Urządzenie powinno być wytrzymałe na zatykanie oraz zalewanie wejściowego otworu oraz musi zostać zabezpieczone przed skutkami dynamicznymi tworzonymi przez dużej wielkości bryły różnych kamieni. O skuteczności funkcjonowania przesiewaczy decyduje zarówno usuwanie gliny, jak również jednoczesne oddzielanie niewielkich frakcji przed wejściem.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.sxc.hu/
Do wstępnego usuwania gliny i segregowania pozyskiwanego w ten sposób surowca są stosowane przesiewacze wibracyjne, w których poziom górny jest rozwiązany jako poziom odciążający oraz zrobiony za pomocą dziurkowanej, wzmocnionej blachy albo jako tzw. ruszt z dwoma kaskadami. W trakcie ponownego segregowania odbywa się rozdzielenie wstępne pokruszonego tłucznia na poszczególne frakcje tak, żeby ostateczna ziarnistość okazała się być jednakowa z kolejnymi operacjami technologicznymi lub wymaganiami następnej maszyny.
W tym celu są stosowane przesiewacze zlokalizowane przeważnie za kruszarkami wstępnymi. Rozmiar otworu w przesiewających powierzchniach może wynieść od 2 do 200 milimetrów. Posiadają one od 2 do 4 pokładów do przesiewania.
Potrzebne są Ci informacje (http://transgaz.waw.pl/azot-techniczny/) na ten interesujący temat? Więc nie zwlekaj i wejdź do kolejnego wpisu – tam stworzyliśmy dla Ciebie coś wyjątkowego.
Przesiewacze wibracyjne posiadają tylko jedną tzw. wzbudnicę.