Spektrofotometr jako jedno z urządzeń w nowoczesnym laboratorium

Nowoczesne laboratoria wyposażone są we wszelkiego typu urządzenia, dzięki którym możemy przeprowadzać badania i realizować wymagane działania. Jednym z takich sprzętów jest spektrofotometr. Do czego służy i jakie są jego typowe atrybuty? Zacznijmy od tego, iż spektrofotometry mogą być stosowane w każdym laboratorium, w jakim wykonywane są prace badawczo-analityczne. Nie musi być to wyłącznie laboratorium chemiczne, może być to także laboratorium biologiczno-biotechnologiczne czy przemysłowe bądź diagnostyczne.

laboratorium

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Ich główną rolą jest oznaczanie jakościowe i ilościowe, do czego można wykorzystywać oznaczenia kolorymetryczne. Badana próbka sprawdzana jest m.in. pod kątem gęstości optycznej czy barwy konkretnej substancji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka jest w niej zawartość związków chemicznych lub zrealizować inne badania, między innymi na kinetykę reakcji chemicznych. W dzisiejszych czasach spektrofotometry to niewątpliwie zaawansowane sprzęty, jakie umożliwiają zdecydowanie zredukować ilość badanego materiału – urządzenia z tej kategorii.

Znaczy to, że próbka może być bardzo mała, a mimo to możliwe jest zrealizowanie na niej koniecznych badań. Walorem tych urządzeń jest także możliwość pomiarów na podstawie dużej ilości próbek, przy wykorzystaniu niezwykle krótkiego czasu. Nie można też zapominać o możliwości obróbki danych pomiarowych

laboratorium

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

zarówno z panelu sterowania będącego częścią sprzętu, jak i z komputerów, w których zainstalowane są specjalne programy. Wraz ze spektrofotometrami warto jest zaopatrzyć się w akcesoria, które z nimi współpracują, aby jeszcze bardziej ułatwić mata antyzmęczeniowa sobie przeprowadzanie badań. Są to np. mikropłytki, jakie mają pozwolić na odczyt próbek w mikroobjętościach, o jakich napisano wcześniej.

Osoby, które chciałyby zamówić sprzęt laboratoryjny, muszą rozejrzeć się za ofertą w specjalistycznych sklepach, również w sklepach internetowych – donserv.pl/. Internet daje sporą przewagę, gdyż pozwala zainteresowanym zaznajomić się z dostępnym asortymentem, skontrolować dokładne informacje odnośnie do każdego produktu i porównać ceny, jakie za dany sprzęt oferują inni producenci. Warto jest przestudiować kilka ofert, aby znaleźć najwyższej klasy spektrofotometry w atrakcyjnych cenach oraz móc wykorzystać je zgodnie z przeznaczeniem.