Przenośniki taśmowe – charakterystyka konstrukcji.

Przenośnik taśmowy to urządzenie transportowe o charakterze ciągłym.
Dzięki sporej różnorodności i szerokiemu wachlarzowi taśm transportowych można je używać do różnych produktów. Zwykle wykorzystywane są do transportu produktów sypkich lub drobnych. Przenośniki taśmowe znajdują szerokie zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są w hurtowniach, składowiskach, kopalniach kruszywa, placach budów czy liniach produkcyjnych.

Przenośnik taśmowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Istnieje dużo struktur transporterów taśmowych. Z reguły napędzane są motorami elektrycznymi. Najczęściej spotykany jest przenośnik, składający się z taśmy transportowej (przenośnikowej), zespolonej w pętlę podpartej na zwojach zwanych krążnikami, napędzany za pomocą jednego lub wielu bębnów napędowych.

Przenośniki taśmowe – wyzwanie czy konieczność?

Taśma jest naciągana za sprawą mniej lub biuro rachunkowe sigma lub bardziej skomplikowanych motorów naprężających ( śruba rzymska, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne albo pneumatyczne). Przy przesyle towarów, mogących przylepiać taśmę (szlam, stłuczka szklana, cukier), instalowane są zazwyczaj także agregaty czyszczące (szczoty, noże, skrobaki). Taśma w przenośniku taśmowym stworzona jest z reguły z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, umacniana stalowym drutem.

Są również przenośniki zasilane linami bądź łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w zabieraki ułatwiające przesył towarów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, przykrywającą nosiwo. W długich transporterach taśma powrotna może być odwracana. Kolejnym rozwiązaniem jest konstrukcja z taśmą rolowana w rurę w środkowej części trasy przenośnika – dzięki temu, towar transportowany, jest ochraniany przed czynnikami zewnętrznymi, a droga przenośnika może przebiegać po łukach.

Przenośniki taśmowe mogą zawierać na przykład wagi (mierniki przepływu) przenoszonego materiału czy wykrywacze metali. Pracę transportera zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy itp. Przenośniki taśmowe albo łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą transportować towary na kilometrowe odległości.

Sprawdź również depalyzatory
Stosowane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony albo mniej się opłaca, jak także do przesyłu materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po wyposażeniu w agregaty zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą służyć do transportowania pracowników ( z reguły w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych wykorzystuje się przenośniki, których położenie zmienia się w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tak zwanych mostów skarpowych. Warto sprawdzić więcej