Dzięki sporej różnorodności i szerokiemu wachlarzowi taśm transportowych można je używać do różnych produktów. Zwykle wykorzystywane są do transportu produktów sypkich lub drobnych. Przenośniki taśmowe znajdują szerokie zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są w hurtowniach, składowiskach, kopalniach kruszywa, placach budów czy liniach produkcyjnych.

Przenośniki taśmowe – wyzwanie czy konieczność?
Taśma jest naciągana za sprawą mniej lub biuro rachunkowe sigma lub bardziej skomplikowanych motorów naprężających ( śruba rzymska, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne albo pneumatyczne). Przy przesyle towarów, mogących przylepiać taśmę (szlam, stłuczka szklana, cukier), instalowane są zazwyczaj także agregaty czyszczące (szczoty, noże, skrobaki). Taśma w przenośniku taśmowym stworzona jest z reguły z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, umacniana stalowym drutem.
Są również przenośniki zasilane linami bądź łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w zabieraki ułatwiające przesył towarów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, przykrywającą nosiwo. W długich transporterach taśma powrotna może być odwracana. Kolejnym rozwiązaniem jest konstrukcja z taśmą rolowana w rurę w środkowej części trasy przenośnika – dzięki temu, towar transportowany, jest ochraniany przed czynnikami zewnętrznymi, a droga przenośnika może przebiegać po łukach.
Sprawdź również depalyzatory
Stosowane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony albo mniej się opłaca, jak także do przesyłu materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po wyposażeniu w agregaty zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą służyć do transportowania pracowników ( z reguły w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych wykorzystuje się przenośniki, których położenie zmienia się w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tak zwanych mostów skarpowych. Warto sprawdzić więcej