Poligrafia: co to znaczy i czym się tak naprawdę zajmuje?

Procesami tworzenia druku trudni się poligrafia. Od kiedy został on stworzony w tematyce tej zaszło sporo zmian.

Za wynalazcę druku został uznany Jan Gutenberg. To epokowe dla technologi druku, ale także dla kultury zdarzenie miało miejsce w XV wieku. Od tego czasu w tej kwestii zaszło sporo ważnych zmian, poligrafia rozwinęła się niezwykle ekspresowo. Obecnie poligrafia zajmuje się przygotowywaniem tekstów i rysunków, które zostaną w późniejszym czasie wydrukowane.

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym momencie powstawania druków stosowane są dobrej jakości urządzenia, zaczynając od komputerów, poprzez skanery aż do naświetlarki. Zapotrzebowanie na usługi tego rodzaju jest ostatnio ogromne; sprawdź ulotki A4 i A5. Z drukami można spotkać się niemal w dowolnym czasie. Plakaty oraz ulotki są najbardziej typowym przykładem dzieł poligrafa. Zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez poligrafię jest w naszych czasach bardzo wielkie. Drukarnie oraz zakłady poligraficzne drukują już nie tylko plakaty i ulotki, ale także wizytówki, katalogi i sporo innych materiałów które służą wypromowaniu i reklamie.

Rozwój technik komputerowych sprawił, że naprawdę większą liczbę dokumentów wydrukujemy we własnych mieszkaniach, a książki czytamy w wersji elektronicznej. Wydawać się może, że w związku z tym drukarnie będą upadały. Ale tak się nie dzieje. Nadal mają one dużo pracy, ponieważ pomimo dużego rozwoju techniki pewnych rzeczy nie da się wydrukować bez korzystania z usług profesjonalnego drukarza i nowoczesnej drukarni. Ciągle ukazują się tak naprawdę książki i gazety w dobrze nam znanej papierowej formie.

druk, prasa drukarska

Źródło: http://www.sxc.hu
Z rąk drukarzy pochodzą też kalendarze, notesy, przeróżnego rodzaju dokumenty, druki reklamowe, w tym chętnie zamawiane przez bardzo różne podmioty ulotki. Odmieniła się jednak technologia ich tworzenia. Aktualnie drukarnie korzystają z najnowszych zdobyczy technologicznych; zob.Odlewnie (odlewnictwo Alwro) Grawipol. Dlatego też proces przygotowywania produktów do druku i sam ich wydruk odbywa się o wiele szybciej. Jakość wydruku też jest oczywiście lepsza niż kilkanaście lat temu, nie mówiąc już o wydrukowaniu z czasów Jana Gutenberga. Materiały do drukowania nie są już opracowywane przez zecerów, w teraźniejszych drukarniach zajmuje się tym desktop publishing.