Parę słów na temat formalności odnośnie eko certyfikatu w produkcji żywności

Polacy coraz częściej chcą prowadzić zdrowy styl życia. Częściej zwracamy uwagę jak produkowana jest żywność, dlatego ekologiczne rolnictwo zyskuje popularność.

eko certyfikat

Autor: anokarina
Źródło: http://www.flickr.com
By taka działalność mogła cieszyć się zaufaniem konsumentów| konieczne jest uzyskanie właściwego certyfikatu, potwierdzającego ekologiczną uprawę żywności, wolnej od niebezpiecznych substancji. Jakie formalności trzeba dokonać, aby móc cieszyć się takim certyfikatem? centrumjakosci.pl

W ekologicznym gospodarstwie do uprawy żywności stosuje się odpowiednie metody ochrony gleby i wody, jak również nawożenia. W ekologicznych uprawach zabronione jest stosowanie chemicznych środków do ochrony roślin. Poniżej podpowiadamy jakie najważniejsze kroki należy podjąć, aby otrzymać eko certyfikat – zobacz eko certyfikat.
By zdobyć certyfikat – certyfikat ifs ekologicznej żywności na pewno należy złożyć wniosek o certyfikację oraz wypełnić formularz – „Zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego”. Wzór tego formularza można znaleźć szybko w sieci|, na stronie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (). Bezbłędnie wypełniony druk należy wysłać do jednostki certyfikacyjnej – oznacza to równoczesne zawarcie umowy dotyczącej kontroli na podstawie jakiej owa instytucja sprawdzi czy w rzeczywistości zgłoszone gospodarstwo jest ekologiczne. Na podstawie upoważnienia wystosowanego przez MRiRW obecnie w naszym kraju działa obecnie 10 wydających i cofających certyfikaty żywności ekologicznej.

Nadzór nad nimi prowadzi Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Informacje o kolejnych kontrolach – terminach i opłatach – są przesyłane w postaci aneksów.