Nagrzewnice gazowe – opis działania oraz wykorzystanie

nagrzewnice gazowe

Źródło: www.klimatop.pl

Ogólna opis narzędzia
Nagrzewnice to przyrządy o szerokim zastosowaniu.

Głównym celem ich stosowania jest, jak sama nazwa wskazuje, nagrzewanie powietrza do wymaganej przez użytkownika maszyny temperatury. Głównym miejscem użytkowania nagrzewnic są auta, jednak używa się ich także we wnętrzach, zwłaszcza tych większych, oraz w przemyśle – w procesach wymagających dostarczania ciepła.Do maszyn tych wykorzystuje się kilku typów paliwa: oleju opałowego, gazu ziemnego lub LPG, paliw stałych (np. węgla czy koksu). Mogą być także uruchamiane z udziałem prądu lub energii uzyskiwanej z wody.

Nagrzewnice gazowe – działanieSą to narzędzia o kształcie najczęściej cylindrycznym, lub też prostopadłościennym. Posiadają wentylator, doprowadzający powietrze do urządzenia, gdzie ulega ono ogrzaniu, a następnie – wydmuchiwane jest na zewnątrz. Wymagają paliwa w postaci gazu ziemnego lub LPG (powszechnie znany jako propan butan). Jest to jedna z ich zalet, bowiem gaz należy współcześnie do stosunkowo tanich, a wręcz taniejących surowców – w porównaniu chociażby do stale drożejącej energii elektrycznej. powoduje to, że nagrzewnice gazowe są wydajne, a ich użytkowanie – korzystne dla użytkownika. Niektóre z nich posiadają elementy umożliwiające regulację poziomu dopływu gazu, co stanowi jeszcze jeden znaczący walor.

ZastosowanieNagrzewnice gazowe służą głównie do ogrzewania wnętrz, takich jak na przykład obiekty sakralne, hale produkcyjne i obiekty sportowe, magazyny, zakłady pracy, a także domy (zobacz producent przewodów) i mieszkania prywatne. Mogą być zamontowane na stałe lub też przenośne, przy czym te ostatnie ze względu na mniejsze gabaryty (a co za tym idzie – odpowiednio mniejszą moc grzewczą znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Ich mobilność stanowi jednak ogromny walor, zwłaszcza gdy używane są w prywatnych domach. W takim wypadku ułatwione jest wielokrotne i bezproblemowe przenoszenie maszyny z miejsca na miejsce w razie potrzeby. Z nagrzewnicami zamontowanymi na stałe natomiast mamy do czynienia w większości przypadków w obiektach o większej powierzchni, gdzie ważniejsza od ich mobilności będzie duża moc oraz wydajność.