Na dzień dzisiejszy praktycznie każdy posiada swój samochód. Widać to notabene w miastach, gdzie znalezienie miejsca parkingowego zazwyczaj graniczy z cudem.

Obecnie w zasadzie każdy posiada własny samochód. Widać to zresztą w miastach, gdzie znalezienie miejsca parkingowego zazwyczaj graniczy z cudem.

obrazek - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Dysponowanie samochodem stało się oznaką statusu społecznego. Wśród ludzi przyjęło się, że każdy musi mieć własny samochód, nawet jeżeli wyłożymy na niego jedyne pieniądze (). Co więcej obecnie panuje moda w ramach której musimy posiadać jak najnowszy model – najlepiej gdybyśmy zmieniali nasze auto co trzy lata. Jest to okoliczność analogiczna do smartfonów i innych nowinek technologicznych, które także zmieniamy jak rękawiczki pod wpływem niezliczonych reklam, które zauważamy codziennie, w każdym dostępnym miejscu. Oczywiście nie wszystkie auta jeżdżące po ulicach są własnością osób prywatnych. Spora część z nich, to auta służbowe, zakupione przez różne przedsiębiorstwa. W takich przypadkach przedsiębiorstwa te coraz częściej inwestują w zbiorniki na paliwo lub zbiorniki na on, w uzależnieniu od tego jaki typ silnika posiadają zakupione auta. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ zbiorniki te umożliwiają składowanie i wewnętrzną dystrybucję paliwa. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie drogocennego czasu, który normalnie poświęcilibyśmy na dojazd na stację paliw oraz pieniędzy dzięki możliwości zakupienia większych ilości paliwa w cenach hurtowych (). Tak wysoka ilość samochodów poruszających się każdego dnia po naszych ulicach ma jednak negatywne skutki, a konkretnie znacząco zanieczyszczają powietrze. Samochody są właśnie najliczniejszą grupą pojazdów wydzielających spaliny. Ponad 70% zanieczyszczeń powietrza(zobacz czyszczenie wentylacji wrocław) pochodzi z gazów wylotowych aut, zarówno osobowych, a także ciężarowych. Jest to więcej niż produkuje przemysł oraz energetyka razem wzięte. Pojazdy jeżdżą wszędzie, jednak najbardziej znaczące skupiska znajdują się w dużych aglomeracjach i autostradach. W owych miejscach można zauważyć najwyraźniejsze oznaki zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście obecnie problem zanieczyszczenia powietrza staje się coraz bardziej popularny, dlatego producenci starają się ograniczyć negatywny wpływ przemysłu motoryzacyjnego na środowisko stosując między innymi katalizatory, filtry do paliwa itp. co na pewno jest krokiem w dobrym kierunku.


Podsumowując obecnie posiadanie samochodu jest symbolem statusu społecznego. Skutkiem takiej sytuacji są drogi wiecznie zapełnione pojazdami a także miasta, w których odnalezienie miejsca parkingowego jest prawdziwym wyzwaniem. Co więcej tak duża liczba samochodów ma wyraźny wpływ na środowisko w którym żyjemy, i dlatego warto zatroszczyć się o to, żeby były one jak najbardziej przyjazne środowisku.