Konstruowanie dróg i wiążące się z tym możliwości wykorzystanie lotnych popiołów

W dzisiejszych czasach przemieszczanie się z wykorzystaniem samochodów jest ogromnie rozpowszechnioną formą transportu. W dużych miejscowościach ogromna część ludzi ma samochody, co widać szczególnie w godzinach szczytu na głównych ulicach. Od samego wynalezienia transportu kołowego istnieje potrzeba istnienia odpowiednich dróg, tak by poruszanie się nie było utrudnione.

Aktualne standardy obejmują ulice pokryte asfaltem, które są komfortowe w wykorzystywaniu, a przy tym trwałe. Wybudowanie nowej ulicy związane jest z wieloma procedurami, w szczególności jeśli ma to być na przykład droga szybkiego ruchu. Do wybudowania takiej drogi wykorzystuje się przykładowo specjalne spoiwa drogowe (), których zawartość może być zróżnicowana w zależności od sytuacji. Bezpośrednio z budowaniem dróg wiąże się pojęcie popiołów lotnych, które posiadają szerokie zastosowanie w dużej liczbie dziedzin.

na placu budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com


Lotne popioły a konstruowanie dróg

Tak zwane popioły lotne to substancje tworzące się w wyniku spalania różnorodnych substancji, przykładowo węgla (zobacz tą stronę). W Polsce przemysł wiążący się z wydobywaniem i zastosowaniem węgla jest bardzo rozwinięty. Dzięki temu uzyskuje się duże ilości rozmaitych popiołów, z których większość przydaje się w najróżniejszych dziedzinach. Wymienione już uprzednio spoiwa używane do budowy (przekonaj się jakie produkty oferuje sklep eogniwa.pl) dróg bardzo często złożone są między innymi z popiołu. Jest on bowiem substancją dobrze wiążącą rozmaite elementy mieszanki, co umożliwia stworzenie wytrzymałego podłoża.

Inne zastosowanie popiołów lotnych
Popiół otrzymany po spalaniu węgla ma również zastosowanie w wielu innych dziedzinach niż budowanie dróg. Generalnie przydatny jest w budownictwie, także tym dotyczącym domów. Chodzi w pierwszej kolejności o wzmacnianie podłoża, proces, który jest przydatny praktycznie na wszystkich miejscach budowy. Substancje te niejednokrotnie bywają również składową nawozów do roślin, czyli stosowane są w rolnictwie. Popioły wykorzystywane są także do wytwarzania części typów farb i tworzyw sztucznych. Poza tym istotnym aspektem wykorzystania popiołów lotnych jest konstruowanie wałów przeciwpowodziowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich mieszanek zawierających także popiół obiekty te są bardzo trwałe i mogą przetrwać wiele lat.