Kamień jako główny surowiec stosowany w branży budowlanej

Jedną z bardziej przydatnych gałęzi przemysłu jest kamieniarstwo. Od wieków wyroby kamienne są bowiem stosowane i często nie można ich zastąpić odmiennymi materiałami. Jednym z najbardziej pożądanych i preferowanych artykułów kamiennych są nagrobki.

Poza tym istnieje dużo pozostałych produktów przemysłu kamieniarskiego. Generalnie mówiąc na produkty tego typu jest bardzo duże zapotrzebowanie. Pokazywać to może popularność fraz w rodzaju kamieniarstwo Warszawa w sieci. Ponadto pojedynczych punktów kamieniarskich jest bardzo wiele, a ich lista usług jest zróżnicowana. Jedną z najczęściej występujących lokalizacji zakładów kamieniarskich są okolice cmentarzy, z uwagi na ciągłe zapotrzebowanie na płyty nagrobne i pomniki.

Kamienne elementy budowlane

Nagrobki na cmentarzu

Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamienia wykonuje się duża liczba części przydatnych przy budowie oraz urządzaniu domu. Te same części mogą być również wytworzone z innych tworzyw, takich jak na przykład drewno. Wielu ludzi jednak wybiera kamień, na przykład dlatego że jest on materiałem niezwykle wytrzymałym i odpornym na rozmaite czynniki. Do części takich zalicza się na przykład schody. Schody (zobacz schody drewniane na zamówienie) z kamienia mogą być zlokalizowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budowli. Ponadto oferowane są produkty takie jak kamienne blaty czy parapety. Są rozmaite odmiany kamienia, stosowane do takiej produkcji. Wybór odmiany zależeć będzie przede wszystkim od tego, jaki produkt powstaje i jakie jest jego zastosowanie.

Płyty nagrobne

Najbardziej popularnym wytworem przemysłu kamieniarskiego są bez wątpienia nagrobki. Od wielu wieków praktykuje się tradycja wystawiania zmarłym pomników w miejscu ich pochówku. Niezbędnym elementem każdego miasta oraz mniejszych miejscowości jest cmentarz. Z czasem charakter nagrobków uległ zmianie, tak samo jak rodzaj materiałów do ich wykonywania. Na dzień dzisiejszy stawia się na bardziej błyszczące gatunki kamienia, poddaje się je też dokładnej obróbce. Punkty kamieniarskie udostępniają różne typy nagrobków. Zaliczane są do nich na przykład pojedyncze i podwójne. Istnieją także specjalne nagrobki dziecięce, które posiadają mniejsze rozmiary od standardowych. Koszt produkcji będzie uzależniony od wykorzystanych tworzyw oraz wielkości nagrobka.