Jak wygląda odlew metali?

Odlewanie w swojej najprostszej formie polega na formowaniu elementów metalowych, które są łatwe w dalszej obróbce.
Odlew jest technologią wykonywania obiektów z pomocą wypełniania form płynnym metalem.

Aluminium szczotkowane

Odlewy realizuje się ze żeliwa, stopów aluminium. Powszechne są także odlewy z brązu. Odlew (zobacz odlewy ciśnieniowe) wykorzystuje się wówczas jeśli inne techniki byłyby nadto kosztowne. Techniką odlewania można wyrobić rzeczy o nadzwyczaj skomplikowanych kształtach z bardzo wielką precyzją np. tłoki, napędy, obudowy, narzędzia. Odlewanie może być procesem prostym, lub trudnym. Wszystko zależy od tego który kształt pragniemy pozyskać i jaki materiał obrabiamy. Przebieg odlewania składa się z następujących części: wykonanie wzorniku obiektu, realizacja fragmentów formy odlewniczej, realizacja rdzeni, jakie odwzorowują kształty wewnętrzne obiektu, składanie formy, zalewanie formy płynny metalem, wyjęcie odlewu z formy, czyszczenie. Z technologicznego punktu widzenia każdy przedmiot odlewany w formie jest określany mianem odlewem. Jednak z reguły zwie się tak jedynie te przedmioty, jakie nie nastręczają w ogóle lub prawie w ogóle dalszej obróbki maszynowej.
Jednak zwykle wzorzec różni się troszeczkę od definitywnej formy odlewu ze względu na niezbędność uwzględniania różnorodnych elementów technologicznych istotnych dla należytego stworzenia skomplikowanych odlewów. Im w wyższym stopniu zawiły kształt ma posiadać odlew tym trudniej wykonać odpowiednią formę. Najpowszechniej napotykanym ambarasem, jaki powinien zostać rozwiązany jeżeli chodzi o odlewnie aluminium – więcej o odlewni aluminium jest obecność tak zwanych podcięć.

To wgłębienia bądź występy uformowane w taki sposób, że foremki nie dałoby się odseparować od odlewu po jego zastygnięciu. Hartowanie indukcyjne jest metodą powierzchniowego hartowania, w jakiej rozgrzewanie metalu zachodzi za pomocą prądu wysokiej częstotliwości.