Jak to jest z takimi kosztami pracy? Czy możemy zarabiać więcej? A jak nie, to dlaczego?

Dzisiaj jest ta wyczekiwana data. Jak co miesiąc pracodawca wpłaca nam wynagrodzenie za pracę. Czy coś jest w stanie zepsuć dobry humor w dniu wypłaty? Może podatki? Nim Twój szef uszczęśliwi Cię pensją, powinien zapłacić podatek za zatrudnianie pracownika (nazwany inaczej ZUS-em). Następnie, gdy już odpowiednią sumę przeznaczył na swoją część kosztów, musi w Twoim imieniu opłacić jeszcze jedną część podatku za to, że jesteś zatrudniony oraz rzecz jasna kolejny podatek ZUS.

rachunki

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej zdajesz sobie sprawę jedynie z tej drugiej części, bo tak pisało w umowie. Natomiast rzecz w tym, iż dostając co miesiąc dajmy na to – skromne 1500 złotych – twój szef zapłacił za za pracownika prawie dwa razy tyle.

Nie zwlekaj, tylko jeżeli chcesz zgłębić prezentowany temat, obejrzyj więcej tutaj (https://acana.com.pl/karma/tag/pies-w-samochodzie/) a zapewne zdobędziesz ważne wiadomości na przedstawiany wątek.

Co dostajesz w zamian? Z podatku nazywanego ZUS-em otrzymasz w bliżej nieokreślonej przyszłości emeryturę oraz wątpliwe świadczenia w przypadku wypadków losowych.

Czytaj: rozliczenie w 2017

W ramach składki NFZ dostaniesz miesiące, a nawet lata czekania na konsultacje oraz zabiegi lekarskie. W zamian za płacenie podatku dochodowego będziesz miał urzędników, którzy na każdym kroku uprzykrzą Ci życie. Czy pomijając te „korzyści” jest coś dodatkowego pomiędzy wydatkami pracodawcy na zatrudnionego, a jego faktycznym wynagrodzeniem? Nie możemy zapominać o podatku VAT, który już jako ostatni obniża wartość wynagrodzenia netto. Gdy kupujemy benzynę do samochodu, napoje alkoholowe, podstawowe produkty spożywcze, na każdym kroku zostajemy opodatkowani większą lub mniejszą kwotą.

Mało kto zwraca na to uwagę, ale prawdą jest, że podatki to około połowa wartości naszej pracy, a państwo w ramach połowy naszych pieniędzy zapewnia nam niskiej jakości pomoc albo te których nie potrzebujemy.

obliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Czy wobec takich faktów zatem możemy swoje niezadowolenie z powodu wynagrodzeń kierować do „wyzyskującego pracodawcy”? Nic tym nie wskóramy, rozliczenie podatku jak i inne powinności są stałą częścią naszego funkcjonowania, a już na pewno wtedy, gdy mamy własną firmę. Zresztą, już od samego początku możemy tego doświadczyć, już od zarejestrowania naszego przedsiębiorstwa w odpowiedniej placówce.

Informacje pity i rozliczenia

Trzeba pamiętać o wszelkich formalnościach, o wielu obowiązkach, jak numer krs, nie można przy tym niczego przeoczyć. Może to skutkować nieprzyjemnościami także na przyszłość. Musimy pogodzić się z taka sytuacją, że oprócz obowiązujących praw posiadamy także swoje powinności do spełnienia. Jednym z tych obowiązków jest właśnie podatek.