Gdzie swoje zastosowanie mogą mieć elektrozawory?

Posiadają one elektryczne sterowanie. Sygnał elektryczny przesyłany dzięki zjawisku elektromagnetycznego pola powoduje, że zmienia się umiejscowienie zaworu, którego sterującym elementem jest cewka elektromagnetyczna.

kliknij tutaj

Autor: Lynn Chan
Źródło: http://www.flickr.com
sitodruk

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com
Elektrozawór charakteryzuje się dosyć prostą budową, która jest niezawodna. Nie każdy jednak wie, że działanie elektrozaworu jest stosowane w wielu dziedzinach. Sposób działania elektrozaworów zauważyć można w kaloryferach centralnego ogrzewania. ElektroZawory do swojego działania stosują zjawisko pola elektromagnetycznego. Sygnał elektryczny, który jest sterowany przez cewkę oraz jest przekazywany do zaworów, sprawia zmianę pozycji z zamkniętej na otwartą lub odwrotnie. Dochodzi w ten sposób do kontroli przepływu ciekłego lub gazowego medium w układzie. Dobrze byłoby pamiętać o tym, że elektrozawory są to urządzenia jednokierunkowe. Medium, które w nich przepływa może zatem płynąć jedynie w jednym kierunku. Elektrozawory nade wszystko można by rozdzielić ze względu na sposób ich działania. Wymieniamy zawory elektromagnetyczne, które odróżniają się od siebie ilością dróg przepływu, niekiedy również różnią się czasem funkcjonowania oraz zakresem ciśnienia swego działania.
snowaboard

Autor: SkiStar
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle istotny jest również podział elektrozaworów przez wzgląd na typ medium przepływających przez te elektrozawory. W tym przypadku wyróżnić można zawory do wody oraz do pary wodnej, również zawory do gazu. Spotkać można również zawory elektromagnetyczne, które różnią się elementem sterującym przepływu.

Masz zamiar wzbogacić swą wiedzę? Będzie nam przyjemnie, jeśli w tym celu przejrzysz informacje ze strony (https://vacuum-tech.pl/kategoria-produktu/oleje-syntetyczne/), które dla Ciebie opracowaliśmy w kolejnym linku.

Te elementy to może być tłoczek, rdzeń zanurzony czy ruchoma kotwica. Elektrozawór podstawowy jest złożony z dwóch kluczowych zespołów. Jeden z nich to elektromagnes zatem cewka. Spotkać można przeróżne cewki, które różnią się pomiędzy sobą budową, rozmiarem, poborem mocy czy napięciem. Drugi zespół to zawór – zawór motylkowy główny.

To akurat tutaj zwierciadło czyli membrana, rdzeń albo kotwica zamyka albo otwiera otwór przepływowy, kierując ruchem medium. Zawory elektromagnetyczne są stosowane przeważnie do instalacji chłodniczych oraz w systemach pneumatycznych.