Duża liczba kierowców zastanawia się, który napęd w wozie jest lepszy — na przednie czy na tylne koła?

Są ludzie, którzy są zwolennikami przedniego napędu w samochodzie. Są również inni, którzy cenią tylny napęd. Obydwie grupy wysuwają swe racje.
Niełatwo byłoby kategorycznie wskazać zwycięzcę.

Galanteria betonowa firmy AWBUD

Autor: AWBUD
Zbiorniki

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Większość samochodów, które jeżdżą po naszych drogach, mają napęd na przednie koła. Jednak jest taka grupa uczestników ruchu drogowego, którzy są miłośnikami tylnego napędu i nic nie może zmienić ich przekonania. Odkąd zaczęliśmy do naszego kraju przywozić samochody terenowe oraz sportowe, to rośnie w siłę także trzecia grupa — miłośników napędu na wszystkie koła. Jednakże przyjrzyjmy się im po kolei. Napędy przednie mają prostą konstrukcję. Dzięki dociążeniu przedniej osi łatwiej uzyskać równomierne dociążenie auta.

Równie emocjonujące materiały są opublikowane w podobnym serwisie. Jeżeli pragniesz je zgłębić – zobacz pod linkiem, który jest tutaj.

W szczególności jeśli pomyślimy o tym, że na tylnych siedzeniach też będą jechać pasażerowie. Wtedy samochód będzie mniej podatny na uderzenie bocznych porywów wiatru. Dodatkowo wolne miejsce z tyłu daje możliwość na zaprojektowanie większego bagażnika. Tylny napęd natomiast przypadnie do gustu wszystkim kierowcom, którzy uwielbiają sportowe auta. Konstrukcja tego typu jest bardziej kosztowna, wobec tego używa się ją tylko w droższych modelach. Oponentów jest w stanie pogodzić ostatnia opcja — czyli napęd 4×4. Takiego rodzaju samochody są doprawdy fantastyczne.

Świetnie trzymają się drogi, rzadziej wpadają w poślizg. Poza tym można nimi jeździć po bezdrożach i raczej nie pojawi się niebezpieczeństwo, aby gdziekolwiek się nim zakopać. Napęd ten można wyłączać, żeby samochód mniej palił.