Czym się charakteryzują tak bardzo popularne dzisiaj opakowania z tektury.

Papier i tektura są niezwykle powszechne, zarówno przy małych pudełkach jednostkowych, jak i w przypadku opakowań zbiorczych. Mają one szereg zalet, przez co są doskonałą alternatywą dla plastików i folii.

kombajn

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze są one na tyle wytrzymałe, że doskonale chronią produkty podczas transportu i magazynowania. Mimo że papier (papier toaletowy z makulatury) kojarzy się z tym, że jest delikatny, to na opakowania tekturowe stosuje się jego odpowiednie odmiany, jakie wytrzymają naprawdę dużo ( na ). Najczęściej stosowana jest do tego celu mocna tektura, posiadająca odpowiednią przestrzenną strukturę, gwarantującą z jednej strony mały ciężar a z drugiej odpowiednią wytrzymałość. Falista struktura jest produkowana w różnych grubościach, przez co wykonywać z niej można zarówno niewielkie pudełka, jak i duże kartony.
tektura falista

Źródło: pixabay.com
Dużą zaletą tekturowych opakowań jest ich lekkość i możliwości składowania w wygodny sposób. Dzięki temu da się większą ich ilość magazynować na niewielkiej powierzchni, a w razie potrzeby złożyć w gotowe pudełko. Da się też na nich w łatwy i tani sposób robić rozmaite nadruki, dzięki czemu takie opakowania będą znacznie bardziej estetyczne (). Niewątpliwie zaletą tego materiału jest również cena, a także to, że jest on przyjazny dla środowiska, w odróżnieniu przykładowo do plastików.

Jednak tektura ma również kilka wad, o których trzeba pamiętać w czasie jej używania. Po pierwsze jest łatwopalna, więc należy uważać z nią przy otwartym ogniu, a poza tym szybko chłonie wilgoć, więc nie nadaje się do używania na zewnątrz.