Czym jest zjawisko laminowania i w jakich miejscach bardzo często ono ma miejsce? Gdzie jest najbardziej powszechne?

Proces laminowania to pewność dodatkowej odporności, np. na wilgoć, wytrzymałości mechanicznych, lecz i dla efektów dekoracyjnych. Mamy różnorakie wykorzystania laminatu.

W poligrafii laminowanie to sposób na uszlachetnienie druku. Mowa o przyklejeniu do powierzchni zadrukowanej folii czy tkaniny.

Jednym z najbardziej znanych sposobów laminowania jest foliowanie. W innym przypadku – w przemyśle szklarskim proces laminowania szkła odnosi się do sklejania przy pomocy specjalnej folii dwóch lub więcej tafli szkła. To sprawia, iż szkło jest bardziej odporne mechanicznie i w sytuacji rozbicia, odłamki się nie rozsypią. Rodzaj użytej folii będzie decydujący także o innych właściwościach szkła laminowanego, na przykład przepuszczalność promieni UV.

opakowanie żywicy do laminowania

Autor: mixtureusa
Źródło: http://www.flickr.com

Szkło laminowane jest dość często stosowane w różnorodnych dziedzinach. Bardzo ciekawym przypadkiem są tak zwane żywice (utwardzanie żywic epoksydowych) do laminowania. Za ich sprawą możliwa jest produkcja lekkich, sztywnych, naprawdę wytrzymałych narzędzi i detali. Przy produkcji najczęściej używa się techniki laminowania ręcznego, worka próżniowego lub infuzji. Żywice do laminowania są też używane do zrobienia wytrzymałych mieszanin żywicznych z użyciem lekkich albo ciężkich wypełniaczy. Faktycznie dobre żywice epopast tworzy firma ze Skawiny – polecana firma Prec Odlew. Laminowanie jest również używane w przemyśle meblowym. W tego typu sytuacji laminowanie to po prostu pokrycie nośnika, czyli płyty wiórowej, MDF czy płyty pilśniowej laminatem. Jak i również specjalną folią w procesie pracowania pod wysokim ciśnieniem w ramach półkowych dla ulepszenia właściwości estetycznych oraz wytrzymałościowych. Jak więc widzimy laminowanie posiada wiele zastosowań i faktycznie to zjawisko nie ogranicza się tylko do jednej lub dwóch obszarów.
Dzięki temu praca w wielu miejscach jest bardziej skuteczna i służy wielu zadaniom. Już większość właścicieli firm przekonało się do laminowania, dlatego też jest to tak ochoczo i z przekonaniem używane.

Jak ukazują trendy na pozostałe lata, liczba ta jak się zmieni to wyłącznie na plus, czyli możemy być pewni, że będzie coraz większa ilość przedsiębiorstw, jakie będą wykorzystywać laminaty (więcej ino na ). Są jakościowe, zawsze się sprawdzają, więc nikt się nie dziwi, że tak właśnie jest. Z najbardziej solidnych materiałów przecież każdy chce korzystać.