Najczęściej wykorzystywane metody obróbki blach stalowych

W związku z bezustannie wzrastającymi wymogami klientów, które mają związek z jakością otrzymywanych produktów, zauważa się wielki rozwój techniki i technologii. Dotyczy to różnych gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w przypadku cięcia lub wycinania jest bardzo zaawansowana technologicznie. Większość nowoczesnych maszyn produkowana jest jako CNC. Dlatego gdy poszukujemy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma uskutecznić nasze wymagania, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, które oferują swym klientom rozwiązania specjalistyczne w zakresie obróbki blach.

Najbardziej popularną metodą precyzyjnego cięcia blach oraz profili jest cięcie laserem. Umożliwia właściwe cięcie blach które mają zastosowanie podczas montażu np. hal produkcyjnych a także innych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem () umożliwia wyprodukowanie elementów, które bez dalszej obróbki nadają się do kolejnego etapu prac.

Dziś technologia cięcia laserowego nie ma sobie równej pod względem szybkości i wydajności. Uwzględniając współczynnik ceny oraz jakości procesu, ciecie laserowe pozostaje konkurencyjne w stosunku do innych metod cięcia blach, takich jak np. cięcie wodą. Chociaż jest to metoda stosunkowo nowa, spotkała się z wielkim powodzeniem z racji swej precyzji oraz wysokich prędkości cięcia.Nie ma to jednak wpływu na fakt, iż cięcie strumieniem wody cięcie strumieniem wodnym () to bezustannie stosowana metoda cięcia stali. I chociaż woda to ciecz, która nie kojarzy się z twardością i zdolnością cięcia – użyta pod wysokim ciśnieniem jest w stanie przeciąć każdy materiał.

Cięcie wodą jest technologią „zimną”, w skrócie: nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak podczas cięcia laserem. Toteż ma zastosowanie tam, gdzie zakazane jest znaczne nagrzewanie materiału, np. ze względu na możliwość rozhartowania.

Jest to również technologia cicha oraz bezpyłowa – przyjazna dla środowiska naturalnego. Zastosowanie technologii cięcia jak widzimy zależy od bardzo wielu czynników.