W jaki sposób odpowiednie zarządzanie zapasami firmy może poprawić płynność finansową?

Odpowiednie administrowanie różnymi zapasami przedsiębiorstwa może poprawiać jej przepływy pieniężne nawet o kilkanaście procent. Wpływa to także na całkowity wynik finansowy danego zakładu.

Zapasy to w inny sposób ujmując materialne środki obrotowe, które gwarantują ciągłość mechanizmów wytwórczych, dystrybucyjnych czy też sprzedażowych.

Jeżeli tematyka, która jest przedstawiona w tym tekście jest warta Twojej uwagi, to poza tym zobacz link w serwisie (http://www.lrg-lodz.pl/utylizacja-odpadow-papierowych-zanieczyszczonych/).

To także zamrożona gotówka, która dodatkowo zajmuje powierzchnię magazynową. Przez wzgląd na cel przedsiębiorstwa, tego typu zapasy można by podzielić na zapasy sezonowe, aktualne czy rezerwowe. Struktura czy też wielkości zapasów muszą uwzględniać dużo różnorodnych czynników i sytuacji. Bardzo ważne są 2 z nich: nasycenie rynku niezbędnymi produktami, a także logistyka zaopatrzenia. Zarządzanie zapasami to w praktyce zrównoważenie koniecznej ilości produktów w stosunku do ciągłości procesów w przemyśle. Naturalnie przy względnie minimalnych nakładach finansowych.

logistyka

Autor: IPAS institute for photonics & advanced sensing
Źródło: http://www.flickr.com
Kominek w ogrodzie

Autor: GlobalGamers
Źródło: http://www.flickr.com/photos/globalgamers/3837904731/
Utrzymywanie właściwego poziomu różnych przedmiotów w halach magazynowych jest wymagane, aby móc zagwarantować optymalny poziom obsługi wszelkich klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych, posiadając także na baczeniu jakość zamówień czy stosunek do zamówień już przeprowadzonych. Monitoring natomiast pozwala na unikanie tzw. „wąskich gardeł” w czasie tworzenia oraz zamrażania pieniędzy w towarach niepotrzebnych. Zniża też koszty działania firmy, poprawiając równocześnie wskaźniki cash flow. Koszty zapasów to nie tylko pieniądze w towarach. To także koszty składowania towarów, koszty utraconych korzyści (w tym czasie firma mogłaby wykorzystywać gotówkę bardziej efektywnie).

Z tego też powodu rozważając te aspekty, trzeba uwzględnić koszty utrzymywania zapasów, ich uzupełnianie czy też wydatki wiążące się z brakiem tego typu zapasów.