Z czego są złożone dźwignice oraz w jakim miejscu się je stosuje?

W miejscach, w których ma miejsce np. rozładunek towarów, używane są zazwyczaj specjalne dźwignice, które pracują w ruchu przerywanym. Z wyglądu mogą przynosić na myśl piłkarską bramkę albo pomost.

suwnica

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Na poziomej części posiadają zamontowaną wciągarkę, która często wykończona jest hakiem.
Część ta może ruszać się pionowo i poziomo, ale jedynie w przestrzeni wyznaczonej szerokością i wysokością mostu. Taka suwnica powinna być oznakowana właściwymi tabliczkami, które mogą dotyczyć m.in. dozwolonego udźwigu. Takie urządzenie posiada także indywidualny numer rejestracyjny, który przyznawany jest przez UDT. Każda tego typu suwnica posiada również m.in. takie części oprzyrządowania jak tor jazdy, krzywki, koło pędne, wyłączniki krańcowe czy też miedziane szczotki. Istnieją takie typy dźwignic jak: suwnica natorowa czy bramowa. Najczęściej montowaną odmianą we wnętrzach hal przemysłowych są dźwignice pomostowe. Składają się one z wykonanego przy pomocy kratownicy pomostu, po którym mógłby przesuwać się ciągnik. Duże dźwignice mogą być wyposażane w kabinę dla operatora.
Na pochylniach stoczniowych albo na zewnętrznych składowiskach stosuje się natomiast dźwignice bramowe, określane również jako bramownice. Taka suwnica musi posiadać co najmniej dwa mosty, między którymi zamontowane są przynajmniej dwie bramy. Każda z nich mogłaby mieć podwozie kołowe lub szynowe. Zależnie od danego modelu, tego typu urządzenia mają różny udźwig (w granicach od 1 do 30 ton) oraz m.in.

szerokość toru albo szybkość jazdy. Suwnice bramowe charakteryzują się tym, że są stosunkowo łatwe w montowaniu czy transporcie.

Jeśli stworzony tu artykuł pochłonąć Cię i masz ochotę na więcej, to z pewnością przypadnie Ci do gustu link do artykułu (https://plastmer.com.pl/pl/technologie/), gdzie wyszukasz więcej treści.

Bramownica może mieć rozpiętość sięgającą nawet 25 m.