W jaki sposób zabezpieczyć dom przed pożarem?

W jaki sposób zareagować, gdy w domku wybuchnie ogień? Podstawowa wytyczna brzmi – opuścić obiekt.
Na pewno trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo osób, zwłaszcza dzieci, zwierzaków i bezzwłocznie zawezwać straż pożarną.

W Polsce strażacy przyjeżdżają na wezwanie w dość niedługim czasie. Zasadą ochrony przed toksycznym dymem jest poruszanie się blisko posadzki. W razie wybuchu ognia, odpowiedni system powinien zapewnić nieprzerwaną pracę przyrządów przeciwpożarowych, a równocześnie ograniczyć ryzyko porażenia prądem osób prowadzących akcję ratunkową. Konieczny w tym celu będzie tak zwany wyłącznik przeciwpożarowy. Jak więc wyselekcjonować należyty model? Wyłącznik tenże stanowi całościową część przeciwpożarowej instalacji.

Jeżeli ten temat Cię , to na pewno zainteresuje Cię także nowa treść (http://www.transgaz.waw.pl/butle-na-gazy-techniczne/) na to zagadnienie, ponieważ także zawiera atrakcyjne informacje.

Jego fundamentalnym zadaniem jest odcięcie dopływu prądu elektrycznego do wszelkich obwodów, z wyjątkiem tych, które zasilają przyrządy konieczne do stłumienia ognia oraz ograniczenia szkodliwego dymu, utrudniającego widzialność. Wykorzystanie wyłącznika przeciwpożarowego prądu to najprostsza metoda na zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom prowadzącym gaśnicze czynności. Jego poprawne działanie jest więc w czasie pożaru konieczne.

firma - kadr

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

Obowiązek używania nadmienionego wyłącznika dotyczy domków, jakie posiadają kubaturę ogromniejszą niż 1000 m3 czy też zawierają tak zwane strefy zagrożone wybuchem. Znaczy to, że z obowiązku wyekwipowania danego budynku we wspomniany wyłącznik przeciwpożarowy prądu zwolnieni będą między innymi posiadacze, zarządcy jak też lokatorzy jednorodzinnych domków mieszkalnych.

Zainstalowanie tego rodzaju przyrządu w wielkich budynkach, takich jak na przykład hale przemysłowe, biurowce oraz centra handlowe, stanowi jednakże z punktu widzenia prawa nieodzowność.